تومور مغزی می‌تواند ماهیت سلول‌های مفید را تغییر دهد.

تومورهای مغزی سلولهایی که پیش از این برای مغز مفید بودند را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

حملات صرع تکرار شونده در افرادی که مبتلا به گلیوما (glioma) که تومور مغزی است که در مراحل اولیه میباشد و شامل سلولهای گلیای بدخیم است، می تواند رخ دهد.

سازو کار سلولی این حملات صرع تکرار شونده در این افراد به این صورت است که نروترنسمیتر گلوتامات از گلیوما ها به طور جهشی و به درون فضای میان سلولی ترشح میشود.

این در صورتی است که در شرایط فیزیولوژیکی طبیعی بدن، آستروسیت ها با استفاده از انتقال دهنده های گلوتامات Glt-1 و Glast میزان اضافی گلوتامات را از فضای بین سلولی در مغز جمع آوری میکنند ولی در شرایط غیرطبیعی و بیماری و یا آسیب های مغزی این میزان اضافی گلوتامات در مغز باعث تحریک پذیری شدید مغزی و حتی مرگ می شود.

دانشمندان با استفاده از تکنیک های الکتروفیزیولوژی، ایمنی‐بافت‐ شیمیایی شناسی، فلوروسنس در محیط هیبریداسیون و وسترن بلات و آنالیز های صورت گرفته بر سلولهای گلیوما در موش ها و انسان متوجه شدند که روند پیش سرطانی گلیوما و تاثیر آن بر سلولهای آستروسیت باعث افزایش واکنش این سلولها برای خنثی کردن سلولهای سرطانی می شود که در حقیقت متاسفانه این افزایش واکنش سلولهای آستروسیت نتایج فیزیولوژیک مطلوبی در بیماران نخواهد داشت بلکه در عوض باعث افزایش اندازه آستروسیت ها و افزایش میزان گلوتامات در مغز به دلیل آسیب پروسه بازجذب گلوتامات و پتاسیم توسط آستروسیت ها خواهد بود. این روند معیوب در مغز باعث بروز حملات صرع تکرارشونده در این بیماران خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0