توهمات بینایی دیدگاهی جامع نسبت به اینکه چگونه جهان را درک می کنیم می دهند

هنگامی که به دو تصویر زیر نگاه می کنید چه می بینید؟ ممکن است دو اردک را ببینید که کنار هم نشسته اند یا شاید دو خرگوش را ببینید، یا شاید یک خرگوش و یک اردک را ببینید.

 

حالا به تصویر نگاه کنید و تصور کنید که یک اردک در حال خوردن خرگوش است. آیا توانستید؟

شما تنها کسی نیستید که برای دیدن دو تصویر کنار هم نیازمند تلقین هستید. بر اساس تحقیق دانشمند علوم اعصاب، کایل متیوسون از دانشگاه آلبرتا حدود نیمی از مردم نمی توانند هم اردک هم خرگوش را در نگاه اول ببینند.

این تلنگر تنها هنگامی رخ می دهد که شما از آنها بخواهید که یک اردک را در حال خوردن خرگوش تصور کنند. هنگامی که تصاویر با یکدیگر در یک زمینه قرار می گیرندمغز شما، تکه های تصویر را رده بندی می کند و می تواند تصویر بزرگ را ببیند.

مطالعه نشان داد که یک راهنمایی کوچک مثل ” اردک داره خرگوشو می خوره” می تواند به مغز ما زمینه ی لازم را برای افتراق دو تصویر بدهد.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که ما می توانیم راه مغز را برای تفسیر اطلاعات فقط از طریق چند کلمه یا یک عکس کنترل کنیم. هنگامی که در حال خواندن یک خبر هستیم ما اطلاعات را طوری که می خواهیم آنها را ببینیم درک و تفسیر میکنیم.

این مطالعه همچنین نشان داد که به کار بردن یک راهنمایی یا سرنخ مثل ” یک اردکو کنار خرگوش تصور کن” اثرات یکسانی ندارد چرا که توضیح نمی دهد که کدام تصویر اردک باشد و کدام خرگوش.

برای درک اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0