توهمات بینایی دیدگاهی جامع نسبت به اینکه چگونه جهان را درک می کنیم می دهند

هنگامی که به دو تصویر زیر نگاه میکنید چه می بینید؟ ممکن است دو اردک را ببینید که کنار هم نشسته اند یا شاید دو خرگوش را ببینید، یا شاید یک خرگوش و یک اردک را ببینید.

 

حالا به تصویر نگاه کنید و تصور کنید که یک اردک در حال خوردن خرگوش است. آیا توانستید؟ 

شما تنها کسی نیستید که برای دیدن دو تصویر کنار هم نیازمند تلقین هستید. بر اساس تحقیق دانشمند علوم اعصاب، کایل متیوسون از دانشگاه آلبرتا حدود نیمی از مردم نمی توانند هم اردک هم خرگوش را در نگاه اول ببینند. 

این تلنگر تنها هنگامی رخ می دهد که شما از آنها بخواهید که یک اردک را در حال خوردن خرگوش تصور کنند. هنگامی که تصاویر با یکدیگر در یک زمینه قرار میگیرندمغز شما، تکه های تصویر را رده بندی می کند و می تواند تصویر بزرگ را ببیند. 

🔰 پیش زمینه حیاتی است! 

مطالعه نشان داد که یک راهنمایی کوچک مثل ” اردک داره خرگوشو میخوره” می تواند به مغز ما زمینه ی لازم را برای افتراق دو تصویر بدهد. 

این مطالعه همچنین نشان می دهد که مل میتوانیم راه مغز را برای تفسیر اطلاعات فقط از طریق چند کلمه یا یک عکس کنترل کنیم. هنگامی که در حال خواندن یک خبر هستیم ما اطلاعات را طوری که میخواهیم آنها را ببینیم درک و تفسیر میکنیم. 

این مطالعه همچنین نشان داد که به کار بردن یک راهنمایی یا سرنخ مثل ” یک اردکو کنار خرگوش تصور کن” اثرات یکسانی ندارد چرا که توضیح نمی دهد که کدام تصویر اردک باشد و کدام خرگوش.

مترجم : سعید روستایی

منبع

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0