حافظه حتی در تفسیر موقعیت‌های جدید نیز به کمک ما می‌آید!

سلولهای حافظه و تفسیر موقعیت های جدید:

تصور کنید که با دوست خود در یک رستوران جدید قرار دارید و ممکن است شما غذاهای جدیدی را امتحان کنید و در محیطی جدید قرار خواهید گرفت که قبلا تابحال در آن نبوده اید اما در چنین شرایطی مغز شما میداند که تجربه های مشابه ای نسبت به قبل خواهید داشت مثل دیدن لیست غذا ها، سفارش غذا و دسر.

محققان علوم اعصاب دانشگاه MIT جمعیتی از سلولها که هر کدام از این قطعات مشخصی از یک خاطره کلی را در مغز کدگذاری میکنند یافتند.

این قطعات مربوط به خاطره ها که در هیپوکامپ مغز ذخیره شده‌اند، هر زمان که نوع مشخصی از تجربه ای اتفاق میافتد فعال میشوند و با کد های نورونی ای که جزئیات خاطره ای از مکانی خاص را ذخیره می‌کنند تفاوت دارند.

دانشمندان معتقد اند که این نوع از “کدهای مرتبط با اتفاقات”، که در پژوهش های انجام گرفته بر روی موش ها کشف شده اند، ممکن است به مغز برای تفسیر شرایط جدیدی کمک کنند که فرد در آن قرار میگیرد و اطلاعات جدیدی را با استفاده از همان سلولها یاد بگیرند تا تجربیات جدید را توصیف کنند.

طبق گفته دانشمندان محلی از هیپوکامپ مغز در موش ها سلولهایی دارد که به آنها سلولهای مرتبط با مکان گفته میشود و این سلولها خاطرات مربوط به مکان ها را در خود ذخیره میکنند و هنگامی که موش در آن مکان ها قرار میگیرند یا در مورد آن مکان رویا میبینند این سلولها فعال میشوند.

دانشمندان میخواهند بدانند که آیا هیپوکامپ سایر عناصر انتزاعی یک خاطره را ذخیره میکند یا نه.

نتایج آزمایشات آنها نشان داد که در حقیقت هر زمان که شما شام میخورید، سلولهای حافظه مشابه ای فعال میشوند، صرفنظر از اینکه کجا یا چی غذایی میخورید.

دانشمندان این نظریه را عنوان کردند که هیپوکامپ شامل دو کد مشترک و مستقل قابل دستکاری است.

یکی از آنها تغییرات در مکان، زمان و ورودی های حسگرها را کد گذاری میکند و دیگری تجربه کلی را به قطعات کوچکتری از آن تجربه مثل پیش غذا و دسر تنظیم می کند.

دانشمندان این پژوهش معتقد هستند که که هر دو این کدهای موجود در هیپوکامپ مفید و مهم هستند. اگر ما میخواهیم که خاطره ای را با تمام جزئیات آن تجربه و لحظه به لحظه تغییرات اتفاق افتاده را به خاطر آوریم، پس بررسی مداوم آن تجربه موثر خواهد بود. اما وقتی ما یک تجربه طولانی داریم، اگر آن را به قطعات کوچک کوچک تبدیل کنیم، کوچک کردن این تغییرات مداوم و طولانی موثر تر خواهد بود.

به گفته دانشمندان شبکه سلولهای کدکننده تجربیات به قطعات کوچک تر میتواند برای نوعی یادگیری که به آن ” یادگیری انتقالی” میگویند، مفید باشد. این نوع یادگیری به شما این اجازه را میدهد که اطلاعاتی را که در حال حاضر دارید برای تفسیر تجربیات جدید و یادگیری چیزهای جدید به کار بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0