خاطرات اشتباهی

مکانیسم‌های تطبیق‌دهنده‌ی مغز خاطرات کاذب ایجاد می‌کنند!

طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه تکنولوژی سیدنی انجام شد مغز می‌تواند خاطراتی که به درستی شکل نگرفته‌اند را با اطلاعات غلط ویرایش و یا اپدیت کند.

پروفسور بریس ویسل نویسنده ارشد این پژوهش که تیم او از تکنیک‌های جدید رفتاری،مولکولی و محاسباتی برای ارزیابی خاطراتی که به درستی شکل نگرفته‌اند و نحوه‌ی برخورد مغز با آن‌ها استفاده میکند، می‌گوید:

برای آن‌که یک خاطره مفید واقع شود باید هنگام واقعه به خوبی شکل گرفته باشد. خاطرات باید آنچه را که واقعا رخ داده است منعکس کنند. اگرچه درواقعیت خاطرات به نظر می‌رسد که دقیق نباشند خصوصا زمانی که مدت تجربه‌ی ان خاطرات کوتاه باشد و یا ناگهانی و احساسی بوده باشند.

بنابراین خاطراتی که دقیق نیستند به خوبی در مغز کد نشده‌اند و همین میتواند در تفاوت‌های ظریف در خاطراتی که افراد از یک واقعه مشخص به یاد دارند نقش داشته باشد و یا علت تفاوت خاطره یک فرد که آلزایمر دارد را با ما توجیه کند.

این مطالعه که ۶ سال به طول انجامیده ‌است یکی از اولین پژوهش‌ها در مورد بررسی جامع ویژگی‌هلی خاطرات ناقص می‌باشد که میتواند چارچوبی برایبررسی روش‌های درمان ترس و اختلالات اضطرابی باشد. این روش حتی می‌تواند به بررسی صحت ادعاهای یک ساده در دادگاه کمک کند.

این پژوهش نشان می‌دهد مکانیسم‌های مشابه که خاطرات ضعیف را اپدیت میکنند حتی میتوانند آن‌ها را چنانچه در یک وضعیت گمراه‌کننده ایجاد شده‌باشند شدیدا تحت تاثیر قرار دهند.

پروفسور ویسل می‌گوید که این یافته‌ها می‌تواند برای فهم علت فراموشی خاطرات در طول روز، ترس، اختلالات حافظه و اختلال استرس پس از سانحه وجاهایی که به یاد آوردن خاطره بسیار حیاتی است مانند شهادت در دادگاه مفید باشد.

اگرچه این یافته‌ها از مطالعه بر روی موش‌ها به دست آمده است اما قابل به کارگیری در موجودات پیچیده‌تر مانند انسان می‌باشد.

این مطالعه نشان می‌دهد که گاهی مغز  یک خاطره را که به شکل ضعیفی شکل گرفته است در وضعیت‌های مشابهی که قبلا تجربه کرده است دوباره فعالمی‌سازد و اطلاعات دیگری را نیز به آن اضافه می‌کند.و انگار آن را آپدیت می‌کند گاهی یک خاطره‌ی ضعیف به صورت اشتباه و در یک وضعیت مشابه ولی غیر مرتبط دوباره فعال می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0