خلاقیت و سیستم پاداش مغز

بینش خلاق و تحریک سیگنال نورونی پاداش:

خلاقیت یکی ازتوانایی هایی است که مکانیسم‌ها و چرایی ایجاد آن در حد یک راز باقی مانده است. خلاقیت در گونه انسان ما را به مقابله با خطرات و بقا قادر ساخته است. ولی خلاقیت الزاما برای بقا لازم نیست چرا که سایر گونه های زیستی فاقد خلاقیت نیز به خوبی توانایی بقا را دارند. پس چرا روند فرگشت به توسعه خلاقیت انجامیده است؟

محققان دانشگاه درکسل در یک مطالعه تصویربرداری مغزی متوجه شدند که در برخی از افراد، بینش خلاق و یا لحظاتی که بک ایده خلاقانه به ذهن فرد خطور میکند(aha moment )باعث فعالیت سیستم پاداش مغز می‌شود. یعنی همان سیستمی که به غذای خوشمزه، مواد مخدر، اوج لذت جنسی و سایر لذت های اولیه پاسخ می دهد.

چون سیستم پاداش افراد را تشویق به انجام کار های تحریک کننده این سیستم میکند، احتمال اینکه افراد در پی آن باشند که فعالیت های مرتبط با خلاقیت را انجام دهند، زیاد است.

این حقیقت که فرگشت باعث شده است بین خلق ایده های خلاقانه و سیستم پاداش ارتباط برقرار باشد، می تواند توضیح دهنده این موضوع باشد که چگونه خلاقیت زیاد میشود یا علم و فرهنگ پیشرفت یافته است.

بسیاری از مردم گزارش کرده اند که بینش خلاقانه آنها یا همان “لحظه آها” همراه با یک هجوم فراگیر ذهنی از لذت برای آنها بوده است.

محققان این پروژه الکتروانسفالوگرام با تراکم بالا یا EEGs را در افراد هنگامی که در حال حل معمای وارو واژه یا اناگرام بودند، ثبت کردند.

واروواژه (Anagram)، نوعی بازی با حروف است به گونه‌ای که با جابجایی حروف یک واژه یا عبارت بتوان واژه یا عبارت معنادار جدیدی ساخت. مثلاً با جابجایی حروف در واژه «زیبا» می‌توان واژه تازه «بازی» را ایجاد کرد.

این بازی نوعی معما از نوع ساده تر از انواع پیچیده معما هاست که برای سنجش توانایی حل مسئله و خلق ایده در این پژوهش از آن استفاده شد.

همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد تا یک پرسشنامه را نیز پر کنند که حساسیت سیستم پاداش که در آن ویژگی شخصیت اصلی افراد در آن بررسی میشود در این ارزیابی نسبتی که فرد تشویق میشود که پاداشی را بدست بیاورد نسبت به اینکه از دست دادن این پاداش ها دوری میکند را میتوان بدست آورد.

افراد مورد مطالعه فعالیت فرکانس زیادی از فرکانس باند- گاما را در امواج مغزی خود نشان دادند که همراه است با “لحظه آها”. در حالی که تنها افرادی که سیستم پاداش آنها حساسیت زیادی داشت امواج گاما با فرکانس بالا را در یک دهم ثانیه بعد از امواج اول نشان دادند. این موج دوم در قشر اوربیتوفرونتال (orbitofrontal) آنها که قسمتی از سیستم پاداش مغز است دیده شد.

افراد با حساسیت-ضعیف-سیستم-پاداش نیز تجربه ای نزدیک به افرادی که سیستم پاداش آنها حساسیت بالایی داشت را تجربه کردند ولی بینش آنها محرکی برای پاسخ پاداشی خاصی در نورون ها نبود. بنابر این یافته ها، پاداش نورونی الزاما همراه با بینش نیست، اگر چه در بسیاری از افراد اتفاق بیافتد.

این تحقیق پیشنهاد میکند که اندازه گیری حساسیت سیستم پاداش میتواند به پیش بینی اینکه چه افرادی در طی زمان خلاقیت خود را توسعه میدهند، کمک کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0