خواب، ابزاری برای کنترل ترس!

خواب ما را برای مواجهه با ترس اماده تر می‌کند!

آیا خواب‌های ما واقعا هدفی را دنبال می‌کند؟!

برای پاسخ به این سوال محققان دانشگاه ژنو در همکاری با دانشگاه ویسکانسین خواب‌های افراد متعددی را آنالیز کرده و قسمت های خاصی از مغز که هنگام ترسیدن در خواب فعال می‌شوند را شناسایی کردند.

این محققان متوجه شدند که این نواحی که مرتبط با تنظیم و کنترل احساسات هستند به مکانیسم ترس پاسخ می‌دهند پس از بیدار شدن از خواب به شکل موثرتری فعالیت می‌کنند . افرادی که خواب ترسناک دیده اند زمانی که از خواب بیدار می‌شوند در موقعیت‌های استرس‌زا بسیار بهتر عمل می‌کنند. این یافته پژوهشگران را به استفاده از روش های جدید برای مثال استفاده از خواب برای مبارزه با اضطراب تشویق کرده است.

دنیای علوم اعصاب چند سالی است که به حوزه خواب علاقه مندی پیدا کرده است

در طی سالهای اخیر تمرکز پژوهش‌های این رشته بر روی فعالیت نواحی مختلف مغزی در هنگام خواب بوده است متد اصلی پژوهش انجام شده با استفاده از دستگاهی جدید ۲۵۶ کاناله و با تمرکز بر روی نواحی کنترل احساسات درون مغز بوده است.

در طی این پژوهش محققان ۱۸ نفر را مورد بررسی قرار دادند و بعد از آنکه این افراد به خواب می رفتند در طی چندین مرتبه در طول شب زمانی که از خواب بیدار می شدند و در مورد اینکه آیا خواب دیده اند یا نه و اینکه آیا خوابشان ترسناک بوده است از آنها سوال می‌شد. به وسیله آنالیز فعالیت مغزی و مقایسه آن با پاسخ‌های دیگر شرکت کنندگان در این پژوهش محققان موفق شدند نواحی مغزی که در تنظیم احساسات نقش دارد را با میزان ترسیدن این افراد و شناسایی کنند. ناحیه اینسولا و همچنین قشر سینگولیت در تنظیم احساسات ما در زمانی که بیدار هستیم (خصوصاً زمانی که به صورت خودکار احساس ترس میکنیم فعالیت می‌کند) سینگولیت در تنظیم رفتار ما در زمانی که احساس ترس می‌کنیم نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. در هنگام خواب خصوصاً دیدن خواب های ترسناک فعالیت این دو ناحیه به شکل ‌معنی‌داری افزایش است.

احساسات و رویا

محققان به دنبال رابطه میان ترسی که در هنگام خواب تجربه می شود با احساساتی که فرد در هنگام بیداری تجربه میکند هستند. در طی این پژوهش پژوهشگران با استفاده از تحلیل خواب های فرد و تصویربرداری مغزی MRI میزان فعالیت نواحی مرتبط با احساسات را مورد بررسی قرار دادند

آنها با نشان دادن تصاویر مختلفی با تم ترسناک و یا خنثی متوجه شدند که زمانی که فرد خواب ترسناک دیده است هنگام دبثیدن این تصاویر فعالیت مغزی در نواحی ذکر شده تغییر کرده بود.

در نهایت این پژوهش نشان داد که فعالیت ناحیه آمیگدال و اینسولا پس از دیدن خواب ترسناک هنگام دیدن تصاویر منفی کمتر خواهد بود.

از طرفی ناحیه پیش پیشانی که وظیفه مهار این نواحی را بر عهده دارد میزان فعالیت بیشتری را از خود نشان خواهد داد.

اما خواب بد تا چه اندازه میتواند برای ما مفید باشد؟!

ایا دیدن کابوس مفید است؟!

پژوهش‌ها نشان میدهد که انگار برای این مورد هم آستانه‌ای وجود دارد و در نهایت چنانچه میزان و یا شدت یک خواب ترسناک میتواند تاثیری منفی بر روی روند تحلیل اتفاقات ناخوشایند بر روی مغز ما داشته باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0