خواب، سفر به دنیایی شگفت انگیز( بخش ١)

زمانی که خواب هستیم، ذهنمان به سفری شگفت انگیز می رود!

تاریخ انتشار: ژانویه 20, 2019

زمانیکه خواب هستیم، مغز ما تغییر رفتاری زیادی دارد؛ برای مدتی فلج می‌شویم، نمیتوانیم حرکت کنیم؛ چشمانمان تکان می‌خورد گویی که داریم صحنه‌ای را تماشا می‌کنیم، در حالیکه چشمانمان بسته است؛ گوش میانی تکان می‌خورد گویی در حال شنیدن هستیم، درحالیکه همه جا ساکت است.

 

350 سال قبل از میلاد، ارسطو این مساله را مطرح کرد که در خواب چه اتفاقی می‌افتد و چرا؟

 

همیشه درباره اهمیت خواب برای سلامت ذهنی و جسمی شنیده‌ایم. الگوی خواب و بیداری یکی از ویژگی‌های اصلیِ بیولوژیکی انسان است. در سال 2017 جایزه نوبل پزشکی به سه دانشمند اختصاص یافت که در سال‌های 1980 و 1990 ساعت مولکولی داخل سلول‌ها را شناسایی کردند و توضیح دادند که این ساعت مولکولی ما را با خورشید هماهنگ می‌کند.
تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که این ریتم شبانه‌روزی شکسته شود، ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و دمانس افزایش می‌یابد.

 

به ترتیب از چپ به راست: جفری هال، مایکل روباش و میشل یانگ موفق به دریافت جایزه نوبل در سال ٢٠١٧ شدند. این سه نفر بر روی مکانیسم‌های مولکولیِ ریتم شبانه‌روزی تحقیق کردند.

 

به صورت میانگین آمریکایی‌ها کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابند که دو ساعت کمتر از میزان خواب انسان‌ها در صد سال گذشته است. این تغییرات، اساسا نتیجه افزایش چراغ‌های الکتریکی تلویزیون‌ها، کامپیوترها و تلفن‌های همراه ما و نیز این تفکر است که خواب دشمن ماست و مانع از مولد بودن ما می‌شود.

 

آلودگی نوری یکی از علت‌های اصلی به هم خوردن ساعت بیولوژیک و کاهش خواب موثر در قرن جدید به شمار میرود.

بیخوابی از شایع‌ترین مشکلات خواب است و به همین دلیل 4 درصد از جمعیت آمریکا از قرص خواب استفاده می‌کنند. بیخوابی یعنی به سختی به خواب رفتن، دوره‌های طولانی بیداری در طول شب و یا هر دوی این ها.
در هرفردی که اغلب اوقات کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابد، احتمال ابتلا به افسردگی، سایکوز و سکته افزایش پیدا می‌کند. کم‌خوابی منجر به چاقی می‌شود، چراکه کم‌خوابی باعث ترشح هورمون گرسنگی می‌شود در نتیجه باعث می‌شود بیشتر از حد نیاز غذا بخوریم. لازم به ذکر است که چرت زدن‌های حتی عمیق هم نمیتوانند جایگزین خواب خوب و عملکردهای آن بشوند.

ادامه دارد …

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0