خواب ناکافی در‌کودکان و عوامل موثر بر آن

تاریخ انتشار: نوامبر 19, 2018

آکادمی بیماری‌های خواب آمریکا مدت زمان مناسب خواب برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال را ۹ الی ۱۲ ساعت و برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ سال، ۸ الی ۱۰ ساعت در شبانه‌روز تعریف کرده است. خواب ناکافی برای هر گروه سنی، خوابی با مدت زمان کمتری نسبت به زمان پیشنهاد شده برای همان گروه سنی است.
در مطالعه‌ای که بر روی ۱۷۷۰۰۰ کودک ۸ تا ۱۷ سال انجام شد؛ اطلاعاتی مبنی بر مدت زمان خواب در روزهای کاری و روزهای تعطیل، رژیم غذایی، میزان فعالیت فیزیکی از طریق پرسشنامه‌هایی جمع آوری شد. در نهایت مشخص شد ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان کمبود خواب داشتند که این میزان در پسرها بیشتر از دخترها و در نوجوانان بیشتر از کودکان بود. همچنین این مطالعه نشان داد که خواب ناکافی در کودکان و بالغین جوان با روش زندگی ناسالم بسیار مرتبط است؛ به طوریکه رژیم غذایی نامناسب مثل نخوردن صبحانه و مصرف دائمی fast food و شکلات، مدت زمان استفاده کامپیوتر و تلویزیون (screen time) و حتی اضافه وزن کودکان از زمان خواب شبانه در هر دو جنس میکاهد.
در این مطالعه میزان فعالیت فیزیکی شرکت‌کنندگان هم مقایسه شد و نتیجه این بود که فعالیت فیزیکی هوازی روزانه در گروهی که خواب شبانه کافی داشتند بیشتر بود. میتوان نتیجه گرفت افرادی که طی شب به اندازه کافی میخوابند، انرژی بیشتری در طی روز دارند و درنتیجه میتوانند فعالیت‌های فیزیکی هوازی بیشتری انجام دهند.
محققین باور دارند خواب ناکافی مشکلات سلامتی بسیاری را در جوامع غربی سبب شده است. از این رو پیشنهاد می‌کنند راهکارهایی برای بهبود کیفیت و مدت زمان خواب کودکان و نوجوانان توسط خانواده‌ها، مدرسه و حتی پزشکان در نظر گرفته شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0