خودخواه بودن یعنی درآمد کمتر!

خودخواه بودن بر تولیدمثل و کسب درآمد تاثیر منفی می‌گذارد.

تاریخ انتشار: اکتبر 20, 2018

چگونه است که بعضی‌ها برخورد عاری از خودخواهی داشته و برای دیگران فداکاری می‌کنند؟!

بر اساس مطالعه‌ای میان‌رشته‌ای که توسط محققان دانشگاه استکهلم و کارولینای شمالی به انجام رسیده مردمان غیرخودخواه تمایل دارند که بچه‌های بیشتری داشته باشند و نیز عملا بیشتر از افراد خودخواه حقوق می‌گیرند. نتایج این مطالعه در ژورنال Personality and Social Psychology عرضه گردیده است.
طبق گزارش ارائه شده توسط Kimmo Eriksson، از مسئولین این مطالعه، نتایج هر دو قسمت اروپایی و امریکایی مطالعه از وضوح کافی برخوردارند. به این شکل که افراد عاری از خودپسندی بیشترین فرزندان را دارند و همزمان حقوق سالیانه بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین پس از تحت نظر گرفتن افرادی که بخشندگی فراوانی دارند، مشاهده شد که این افراد همان‌هایی هستند که حقوق بیشتری در آینده دریافت خواهند کرد. عکس این قضیه در مورد افراد خودپسند صادق است. نتایج این مطالعه عکس تئوری‌هایی است که افراد خودخواه را به سبب مدیریت و خست مالی بیشترشان، ثروتمندتر می‌دانند.
مطالعات روانشناختی و اجتماعی گذشته نشان می‌دهند که افرادی که خودخواه نیستند، شادتر بوده و روابط اجتماعی قوی‌تری دارند. تعیین درجه خودخواهی در این مطالعه از طریق نگرش‌ها و نیز تا حدی از طریق رفتارهای گزارش‌شده انجام می‌گیرد.
مسئولین این مطالعه خود بر این عقیده‌اند که روابط اجتماعی ارتقاءیافته ممکن است کلید موفقیت افراد بخشنده از نقطه نظر اقتصادی به حساب آیند. این محققین هم چنین اذعان می‌کنند که مطالعه حاضر طبیعتا پاسخی قطعی برای مسئله پیش رو نیست.
تحقیقات آتی به طور عمیقی متوجه این موضوع خواهند بود که چرا افراد بخشنده‌تر پول بیشتری به دست می‌آورند؟ و این که آیا می‌توان گفت که چنین روابط معنی‌داری نه فقط در اروپا و آمریکا و بلکه در سایر نقاط جهان نیز مصداق دارند؟ و نیز این که چه سطحی از عدم خودخواهی ما را صاحب پول و فرزندانی بیشتر خواهد کرد!؟

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0