دانشمندان مسیرهای خاصی را در مغز به اجتماعی شدن موش ها نسبت می دهند

رفتار اجتماعی در موش های اوتیستیک پس از اینکه محققان آزادسازی سروتونین را در یک قسمت خاص مغز امتحان کردند، نرمال شد. طبق گفته دکتر Robert Malenka این مطالعه حاصل مطالعه ای دیگر است که قبلاً انجام شده که به ناتوانی در کسب لذت از فعالیت های اجتماعی اشاره داشت.

مکانیسم پایه ای اجتماعی شدن و نقص های اجتماعی به خوبی شناخته نشده اند و همین قضیه تلاش برای یافتن درمان های موثر برای طیف بیماری های اوتیسمی و اسکیزوفرنی را که به انزوای اجتماعی می انجامند، با مشکل مواجه ساخته است. در این مطالعه به تحریک آزاد سازی سروتونین در نوکلئوس اکامبنس مغز موش ها پرداخته شد.

دکتر Malenka گفت که این کار می تواند به عنوان راه کار درمانی در بیماران مذکور در نظر گرفته شود. محققین این مطالعه گفتند که داروهای ضد افسردگی موثر بر سروتونین یا SSRI ها سبب افزایش متوسط سروتونین می شوند ولی کاری که در این‌ مطالعه انجام شد رسیدن این حد به بیشترین مقدار بود. در بیشتر پستانداران ارتباطات اجتماعی یک سیستم پاداش را فعال می کند. بدین شکل که هرچه بیشتر با هم نوعان باشید احتمال بقای تکاملی تان بیشتر خواهد بود. چرا که از این طریق احتمال جفت یابی تان بیشتر شده و احتمال اینکه مورد حمله قرار گیرید کمتر خواهد بود. با این حال افراد طیف اوتیسمی به آسانی با بقیه ارتباط برقرار نمی کنند و به نظر می رسد سیستم پاداش در آنها مختل باشد. در این‌ مطالعه دانشمندان میان آزادسازی سروتونین در نوکلئوس اکامبنس و فعالیت اجتماعی ارتباط برقرار کردند.

ابتدا دانشمندان سلول های قسمت های ناحیه ای دیگر از مغز به نام دورسال رافه را به نور حساس کردند. این ساختار که منبع اصلی سروتونین مغز است اتصالاتی با بقیه قسمت های مغز از جمله نوکلئوس اکامبنس نیز دارد. سپس موش ها در موقعیت هایی قرار گرفتند که انتخاب می کردند اجتماعی شوند یا خیر.

 

 

فعال کردن نورون های ناحیه دورسال رافه سبب می شد که موش ها بیشتر اجتماعی شوند. در ادامه از تعدادی موش های حاصل مهندسی ژنتیک استفاده شد که در آنها فقط سلول های سروتونینی در دورسال رافه که به اکامبنس پیام می دادند به نور حساس بودند. نتایجی مشابه فوق به دست آمد با این تفاوت که بالطبع اثر موارد دیگر در این زمینه حذف شد. از طرفی مهار مسیر سروتونین نشان داد که فعالیت اجتماعی کاهش یافت.

دکتر Malenka در پایان نتیجه گرفت که آزادسازی سروتونین در نوکلئوس اکامبنس نقش مهمی در رفتار اجتماعی نرمال موش دارد. او همچنین گفت قوت نتایج این‌ مطالعه به حدی بالا بود که حتی اگر نتایج را خودمان سنتز می کردیم این قدر دقیق از آب در نمی آمدند!

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0