در روز چقدر کالری می‌سوزانید؟ بستگی به زمان روز دارد!

تاریخ انتشار: نوامبر 14, 2018

محققان یافته‌ مهمی را در مجله Current biology گزارش کردند. طبق مطالعه‌ای که انجام دادند دریافتند که میزان کالری مصرف شده توسط بدن (در حالت استراحت) در اواخر بعدازظهر و یا اوایل عصر ده برابر بیشتر از میزان کالری مصرف شده (در حالت استراحت) در زمان صبح است.
این یافته اهمیت ساعت سیرکاردین(شبانه روزی) را در کنترل متابولیسم بدن نشان می‌دهد. همچنین با این یافته میتوان افزایش وزن افرادی را که به هر علتی ساعت خواب و غذا خوردن نامنظمی دارند، توجیه کرد.
دکتر Zitting و‌ همکارانش برای یافتن اثرگذاری زمان در متابولیسم بدن، صرف نظر از نقش فعالیت، سیکل خواب و بیداری و رژیم غذایی، مطالعه‌ای در آزمایشگاه مخصوص بر روی ۷ نفر انجام دادند. در این آزمایشگاه هیچ ساعت، پنجره، تلفن و یا اینترنتی وجود نداشت و شرکت‌کنندگان از زمان بیرون آزمایشگاه اطلاعی نداشتند. تنها ساعات مشخصی به آنها جهت خواب و بیداری اعلام می‌شد. هر شب این ساعات خواب و بیداری ۴ ساعت دیرتر اعلام میشد. این برنامه‌ریزی برابر با سفر در جهت غرب در چهار بازه‌ زمانی در هر روز طی سه هفته بود.
هدف از انجام این برنامه‌ریزی زمانی، بررسی متابولیسم در ساعات مختلف بیولوژیکی‌ بود.
یافته‌ها نشان دادند که کمترین میزان مصرف انرژی در فاز صفر سیکل سیرکاردین، معادل اواخر زمان شب بیولوژیکی، زمانی که دمای مرکزی بدن به کمترین میزان خود میرسد، بود. در مقابل بیشترین میزان مصرف انرژی در فاز ۱۸۰ سیکل سیرکاردین، معادل بعدازظهر، بود.
همچنین این مطالعه نشان داد که میزان تنفس شرکت‌کنندگان در طول شبانه‌روز متفاوت بود؛ به طوری‌که بیشترین میزان آن در زمان بیولوژیکی صبح و کمترین میزان آن در زمان بیولوژیکی عصر بود.
Duffy محقق دیگر این مطالعه می‌گوید: نظم در ساعات خوابیدن و غذاخوردن نقش به‌سزایی در سلامت عمومی بدن دارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0