دو روی سکه دوپامین!

ماهیت دوگانه (یین- یانگ Yin-Yang) دوپامین 

اریخ انتشار: ژانویه 09, 2019

محققان ماهیت دوگانه دوپامین را کشف کردند. ماده‌ای که به عنوان یک انتقال‌دهنده عصبی هم باعث می‌شود ما به دنبال تجربه کردن لذت باشیم و همچنین از درد اجتناب کنیم. در دهه‌های گذشته، روانپزشکان، ماهیت دوپامین را به عنوان یک شمشیر دولبه توصیف کرده بودند؛ دوپامین در مغز به عنوان پاداش برای پیدا کردن تجربیات لذت‌بخش ترشح می‌شود که این خود می‌تواند مانند مواد مخدر باعث پیگیری دائمی برای تجربه لذت‌بخش باشد. این مسئله میتواند منجر به اعتیاد شود.
ماهیت دوگانه (یین- یانگ Yin-Yang) دوپامین می‌تواند برای کشف درمان اعتیاد و دیگر اختلالات روانی استفاده شود. به عنوان مثال، در بیماری‌هایی مانند اسکیزوفرنی، سطح دوپامین در مناطق مختلف مغز غیرطبیعی می‌شود و این احتمالا به دلیل عدم تعادل بین مسیرهای پاداشی و اجتنابی در مغز رخ می‌دهد. اعتیاد همچنین ممکن است به دلیل عدم تعادل در واکنش به لذت و درد بروز کند.
طبق گفته محقق پروژه: «در اعتیاد، افراد تنها به دنبال پاداش‌های بعدی و بیشتر هستند و این خود خطر استفاده بیشتر از مواد مخدر و سوء مصرف آن را افزایش می‌دهد». ما در حال حاضر علل عصبیِ شناختیِ برخی رفتارهای پرخطر افراد معتاد را نمی‌دانیم، رفتارهایی از قبیل به اشتراک‌گذاری سرنگ یا وسایل پرخطر مصرف مواد مخدر که خطر مرگ و میر در اثر استفاده مشترک از آنها اثبات شده است. فهمیدن اینکه چطور مواد مخدر مداخلات عصبی را درگیر می‌کند، ممکن است مسیر مهمی برای درک ماهیت رفتارهای مشتاقانه برای مصرف مواد مخدر علی رغم پیامدهای خطرناک این رفتارها باشد.
نکته جالب در مورد دوپامین این است که این انتقال‌دهنده عصبی نقش‌های کاملا متفاوتی در جاهای مختلف مغز دارد و بیشتر اطلاعات ما در مورد آن با مطالعه قسمت خاصی از مغز جوندگان و میمون‌ها بوده است که در این صورت ممکن است در این مطالعات برخی از نقش‌های بازدارندگی آن را از دست داده باشیم.
دوپامین مدارهای عصبی را تغییر می‌دهد و مغز را برای افزایش لذت بردن و جلوگیری از تجربه‌های ناخوشایند، آموزش می‌دهد که این خود می‌تواند مفید یا مضر باشد.

منبع: Neurosciencenews.com

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0