دیالیز خطر زوال عقل را بالا می برد.

بیماران سالمند دیالیزی بیشتر مستعد زوال عقل می باشند. مکانیسم دقیق زیستی که بیماران کلیوی مسن را به اختلالات مغزی مرتبط می کند، هنوز روشن نیست اما بیماران کلیوی به خودی خود با مسئله جریان کم خون به مغز روبرو هستند و محققان این موضوع را به عنوان عامل کلیدی در نظر می گیرند. برای بررسی درک درستی از اختلال زوال عقل در میان سالمندان مبتلا به نوع پیشرفته بیماری کلیه، دانشمندان در طول سال های 2001 تا 2013، به بررسی وضعیت 356،668 بیمار مبتلا و مسن تر از 66 سال پرداختند که در مرحله پایانی بیماری بودند و دیالیز را آغاز کرده بودند.

آلزایمر، بخش قابل توجهی از بیماری های مربوط به زوال عقل را به خود اختصاص می دهد. خطر ابتلا به این بیماری در یک سال بعد از شروع دیالیز در زنان 6/0 درصد و در مردان 4/0 درصد است. در مطالعه ای که پیشتر بر روی ساکنان شهر ماساچوست انجام شده بود، مشخص شد که خطر ابتلا به زوال عقل در 10 سال پس از شروع دیالیز 19 درصد در بیماران 66 تا 70 ساله و 28 درصد در بیماران بین 76 تا 80 ساله افزایش یافته بود. همچنین این مطالعه نشان می دهد، بیماران مسنی که بیماری کلیه آنها در مرحله پایانی و پیشرفته است ممکن است در برابر ابتلا به بیماری آلزایمر آسیب پذیر باشند.

دانشمندان در این بررسی ها پیشنهاد می کنند که تحقیقات دقیق تری باید در این زمینه صورت گیرد. آنها همچنین توصیه می کنند که باید اقدامات بیشتری برای جلوگیری از زوال عقل در میان این بیماران که آسیب پذیرتر هم هستند، صورت گیرد. آنها در حال حاضر دوره ای از مشاهدات بالینی را برای شناسایی مداخلات مناسب به منظور حفظ عملکرد شناختی در این بیماران را ه اندازی کرده اند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0