ذهن ما چگونه فکر ها راعوض می‌کند؟

بررسی افکاری که ذهن ما رو به خودشان مشغول می‌کنند دریچه ای برای شناخت مغز گشوده است.

 

 

پژوهشگران در دانشگاه کویینز روشی را پیشنهاد کرده اند که برای اولین بار در آن میتوان به طور غیر مستقیم مشخص کرد که فکرها در ذهن یک فرد چه زمانی پایان میابد و چه زمانی فرد به چیز دیگری می اندیشد. دکتر جردن پوپنک این کار را با جدا کردن افکاری که به اصطلاح ذهن ما را به خودشان مشغول کرده اند، انجام داده است.

افکاری که ذهن ما را به خودشان مشغول می‌کنند، در حقیقت مناطق مجاور در توزیع ساده شده ای از الگوهای فعالیت مغزی هستند. به این معنی که هر بار یک نقطه متفاوت مغز از نظر فضایی در لحظه اشغال می‌شود. وقتی یک فرد از فکری به فکری دیگر میرود در حقیقت یک فکر مشغولی جدیدی ایجاد میکند و دانشمندان می‌توانند آن را با روش موجود در این آزمایش تشخیص دهند. پژوهشگران متوجه شده اند که فکر مشغولی ها مثلا درست وقتی فردی در حال تماشای یک فیلم است اتفاق می افتند. با توجه به این مشاهدات، پژوهشگران متوجه شدند که شکل گیری فکر مشغولی ای جدید با انتقال افکار در ارتباط است.

 

انتقال افکار:

با توجه به پژوهش های انجام شده که نتایج آن در مجله نیچر چاپ شده است، هر کدام از ما روزانه ۶ هزار فکر در سر داریم.

طی ۱۵ سال گذشته، دانشمندان با بررسی الگوهای مغزی و با توجه به الگو های استاندارد مغزی موجود، در پی آن بوده اند پیش بینی کنند که افراد به چه چیزی فکر می‌کنند و این یافته ها باعث پیشرفتهای زیادی در علوم اعصاب شناختی شده است.

از آنجایی که کشف این الگوها برای پیشبینی افکار کار زمان بر و پر هزینه است، پژوهشگران این پروژه بر آن بوده اند تا به جای آن بر زمانی که افکار از فکری به فکری دیگر انتقال پیدا میکنند، تمرکز کنند. با توجه به این یافته ها میتوان علامت گذاری های زبان مغز را فهمید و از آن در درک بهتر مغز و جنبه های مختلف شخصیتی افراد کمک گرفت.

با پژوهش بر روی افکار خود به خودی، درک چگونگی جریان از یک فکر به فکری دیگر، میتواند ما را به سمت پاسخ به پرسشهای کاربردی تری بیانجامد پرسش هایی چون اینکه چگونه نوشیدن قهوه بر مغز ما اثر خواهد گذاشت یا افکار ما چگونه در حین تماشای یک فیلم به طور متفاوتی عمل خواهد کرد.

طبق گفته پژوهشگر این پروژه، یافته های این پژوهش ابزاری برای سایر پژوهشگران فراهم خواد کرد. خود این پژوهشگران نیز در تحقیقات آینده خود می خواهند به کشف این بپردازند که چگونه پویایی شناختی در طی طول عمر تغییر میکند یا میزان تغییر افکار در افراد چگونه با سایر توانایی های فردی افراد مانند میزان تمرکز آنها در ارتباط است.

یا اینکه یافته های این پژوهش در پویایی افکار چگونه به تشخیص زودهنگام اختلالاتی چون اسکیزوفرنی یا ADHD یا سایکوز کمک خواهد کرد. به گفته پژوهشگر، ما در تحقیقات پیش رو در پی آن هستیم تا به این پرسش ها پاسخ دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0