رابطه بین غذای پرچرب و کنترل استرس در نوجوانی

در تحقیقاتی که اخیراً در آمریکا انجام شده، دیده شد که موش های جوان تری که با رژیم پرچرب تغذیه می شوند، هنگام مواجهه با استرس، با مشکل بیشتری مواجه می شوند.

سال های نوجوانی در رشد مغز بسیار مهم و حساس می باشند. اینکه ما چگونه در بزرگسالی به استرس واکنش نشان می دهیم نیز در همین سال ها پایه ریزی می شود. یافته ها بیانگر این است تصمیماتی که ما در مورد نحوه زندگی خود می گیریم، حتی تصمیماتی به کوچکی رژیم غذایی، بر روی کنترل استرس ما موثر می باشد.

 

 

در مقاله دیگری آورده شده که مواجهه با یک رژیم چاق کننده در دوران نوجوانی می تواند باعث بلوغ نامناسب زمینه های عصبی و رفتاری و در نتیجه ترس و اضطراب باشد‌. در این مقاله که در آن تأثیر یک رژیم غذایی غربی و چرب بر روی تکامل نواحی مختلف مغز موش های آزمایشگاهی انجام گرفته بود، دیده شد که این نوع تغذیه می تواند در موش های بالغ باعث بروز ترس های دائم و دوره ای شود. همچنین موش هایی که رژیم پرچرب را استفاده می کنند، بیشتر دچار اضطراب شده و پروسه یادگیری نیز در آنها کندتر صورت می گیرد.

واکنش “جا خوردن” نیز که در انسان و حیوانات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته است، نقش مهمی در اضطراب و PTSD دارد. به نظر می رسد که رژیم های غذایی چرب تر باعث کاهش زوال خاطرات مربوط به ترس می شوند که این پدیده در افراد دچار به PTSD نیز دیده می شود. به علاوه موش هایی که از این غذا ها استفاده می کردند، در درجه بندی و درک میزان خطر نیز دچار خطا می شدند. این یافته ها نشانگر این است که این نوع غذا می تواند فرد را مستعد سایکوپاتولوژی های مربوط به PTSD بنماید.

محققین بیان کرده اند که در مغز این حیوانات تغییراتی مانند تغییرات مغز بیماران PTSD، شامل تغییرات در آمیگدال و کورتکس پریفرونتال، مشاهده می شود. همچنین مشاهده شد که نیمکره چپ مغز حساس تر بوده و بیشتر دچار تغییر می شود. با کمک این یافته ها می توان با هدف قرار دادن رژیم غذایی جمعیت سنین خاص، بروز بیماری های روانی را در آنها کاهش داد.

البته هنوز این آزمایشات بر روی مغز انسان انجام نگرفته و شاید قابل تعمیم نباشد. همچنین مشخص نیست که آیا این تغییرات در مغز قابل بازگشت است یا خیر. محدودیت هایی نیز در این تحقیقات وجود دارد. از جمله اینکه میزان تغییرات در مغز اندازه گیری نشد و مشخص نیست که آیا تأثیر این رژیم بر روی مغز وابسته به از بین نرفتن خاطره های ترس می باشد یا به عوامل دیگر مربوط می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0