رابطه دیابت و پارکینسون!

آیا ارتباطی بین دیابت و پارکینسون وجود دارد؟

طبق گفته محققان، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای بیشترین ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون در آینده خواهند بود. این مطالعه نشان می دهد که این خطر ممکن است برای افراد جوان و کسانی که عوارض مربوط به دیابت را دارند، بالاتر باشد. پارکینسون یک بیماری پیشرونده است و بر بخشی از مغز تأثیر می گذارد که به کنترل حرکات کمک می کند. در دیابت نوع 2، فرد یا به اندازه کافی انسولین برای تبدیل قند خون به انرژی تولید نمی کند یا سلول ها از انسولین به اندازه ای که باید استفاده نمی کنند.

نویسنده، توماس تی وارنر، دانشجوی دکترای کالج لندن (UCL) در انگلستان می گوید: ” ما بخش بزرگی از جمعیت مردم انگلیس را مورد بررسی قرار دادیم و پیوند قوی ای بین این دو بیماری که به نظر متفاوت می رسند، یافتیم”، او همچنین گفت: “آیا این ژنتیک است که می تواند نقش مهمی در پیشرفت این بیماری ها داشته باشد یا اینکه مسیرهای مشابهی برای پیشرفت این دو بیماری وجود دارد که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد”.

برای مطالعه، محققان داده های یک پایگاه ملی داده از بیمارستان های سراسر انگلستان را در طول 12 سال مورد بررسی قرار دادند و بیش از 2 میلیون نفر را که برای اولین بار به خاطر دیابت نوع 2 بستری شده بودند، را شناسایی کردند. سپس آنها را با بیش از 6 میلیون نفر بدون دیابت مقایسه کردند که برای تعدادی از درمان های پزشکی و جراحی های جزئی برای پیچ خوردگی، ورید واریسی و جراحی آپاندیس بستری شده بودند. از بیش از 2 میلیون نفر مبتلا به دیابت، 14252 نفر آنها در طول بستری شدن های بعدی در بیمارستان مبتلا به بیماری پارکینسون تشخیص داده شدند، در مقایسه با 20788 نفر از بیش از 6 میلیون نفر بدون ابتلا به دیابت که بعداً مبتلا به پارکینسون تشخیص داده شدند. محققان پس از حذف شرایط شناخته شده که شبیه علایم بیماری پارکینسون می باشند و کنترل کردن آنها بر اساس سن، جنسیت، جایی که شرکت کنندگان در آن زندگی می کردند، تعداد دفعات بستری شدن و مدت بستری شدن در بیمارستان، دریافتند که افراد مبتلا به دیابت نوع دو 31 درصد بیشتر در خطر تشخیص های بعدی ابتلا به بیماری پارکینسون هستند نسبت به افرادی که به دیابت مبتلا نیستند.

 

 

محققان دریافتند که حتی خطر تشخیص ابتلا به بیماری پارکینسون در مراحل آینده زندگی در افراد جوان تر در سنین بین 25 تا 44 ساله بالاتر بود. در این گروه 58 نفر از 130728 نفر مبتلا به پارکینسون بودند، در مقایسه با 280 نفر از 2559693 نفر که در گروه بدون دیابت قرار داشتند، که پس از کنترل کردن ها، خطر آن در افراد مبتلا به دیابت چهار برابر بیشتر است. برای مقایسه، در میان افرادی با سن 75 سال و بالاتر، 7371 نفر از 664709 نفر مبتلا به دیابت به پارکینسون مبتلا شدند، در مقایسه با 10105 نفر از کل 752104 نفر که در گروه افراد بدون دیابت بودند که پس از کنترل ها، 18 درصد خطر بیشتری برای ابتلا به پارکینسون داشتند نسبت به کسانی که به دیابت مبتلا نبودند. علاوه بر این، افرادی که عوارض بیماری دیابت را داشتند 49 درصد بیشتر بیماری پارکینسون در آنها تشخیص داده شد نسبت به افرادی که مبتلا به دیابت نبودند و مبتلایان به دیابت بدون عوارض آن 30 درصد احتمال بیشتری داشتند که پارکینسون در آنها تشخیص داده شود نسبت به افراد غیر مبتلا به دیابت.

وارن گفت: “بازگرداندن توانایی مغزی با استفاده از انسولین به طور بالقوه ممکن خواهد بود و ممکن است که ارتباط بین بیماری های دیابت نوع دو و پارکینسون بر تشخیص و درمان این دو بیماری تأثیر بگذارد.”

محدودیت موجود در این مطالعه، این بود که محققان قادر نبودند که نتایج را برای مصرف دارو و سیگار در افراد کنترل تنظیم کنند. همچنین، چون این مطالعه مبتنی بر داده های بیمارستان ها بود، ممکن است افرادی که مبتلا به دیابت بودند، بیماری آنها شدیدتر بوده باشد نسبت به کسانی که در یک کلینیک بیماری آنها تشخیص داده می شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0