رقابت هوش مصنوعی با انسان!

آیا هوش مصنوعی در حال پیشی گرفتن از انسان است؟

از همان ابتدا که در دهه ۱۹۵۰ واژه هوش مصنوعی ابداع شد تصور بر این بود که هوش مصنوعی در نهایت از انسان پیشی میگیرد. از آن زمان تا به حال تحقیقات در این زمینه پستی و بلندیهای زیادی را تجربه کرده است و از زمان استفاده از یادگیری ماشین (machine learning) تا اخیرا که یادگیری عمیق (deep learning) ابداع شد این پیشرفتها پشت سر هم اتفاق افتاده اند.

امروزه بسیاری از مهارت ها وجود دارند که هوش مصنوعی در بهتر و سریع تر انجام دادن آنها گوی سبقت را از انسان ربوده است. امروزه حتی خلاقیت که پیشتر تصور می‌شد هوش مصنوعی قابلیت داشتن آن را ندارد دیگر فقط یک قابلیت مختص انسان نیست. در سال ۲۰۱۷، نرم افزار AlphaGo Zero در بازی کامپیوتری ای توانست با انجام دادن حرکتی که تا به حال انسانی نتوانسته انجام دهد نرم افزار رقیب چینیپیشین خود که Go نام دارد را شکست دهد.

نکته جالب توجه در مورد این نرم افزار اینست که با داده های انسانی آموزش ندیده بود بلکه داده های دریافتی آن از اطلاعات بازی های انجام شده بین کامپیوتر های مختلف بدست آمده بود. این استقلال از دریافت داده های ورودی توسط انسان باعث کسب قابلیت داشتن خلاقیت در هوش مصنوعی شد.

اما در پاسخ به این پرسش که آیا هوش مصنوعی  در حال پیشی گرفتن از انسان است؛ باید گفت “نه کاملا!”

هنوز هوش مصنوعی از قابلیت یادگیری سریع و توانایی سازگاری برای انجام عملی جدید که در انسانها وجود دارد، بی بهره است.

اگر یادگیری یک بازی کامپیوتری در انسان ۱۵ دقیقه طول میکشد این زمان برای سیستم هوش مصنوعی ۹۲۴ ساعت طول خواهد کشید و در مورد سازگاری اگر پس از یادگیری یک قانون بازی تغییرکند هوش مصنوعی باید تمام قوانین بازی را از ابتدا یاد بگیرد.

برای تسریع روند پیشرفت هوش مصنوعی ما نیازمندیم که کاری انجام دهیم تا هوش مصنوعی همانند انسان فکر و ارتباط برقرار کند. این چیزی است که یادگیری عمیق سعی در انجام آن دارد. سیستم یادگیری عمیق براساس تقلید از سیستم عصبی مغز انسان شکل گرفته است. به منظور بهبود این سیستم باید روش های ترکیبی ای که سیستم یادگیری عمیق را به سیستم قدیمی تر یادگیری ماشین و حتی سیستم های یادگیری جدیدتر پیوند میدهد، استفاده کرد.

از دیگر موارد مهم پیش رو در برخورد با هوش مصنوعی که در آینده باید به آن توجه شود بحث رقابت آنها در بازار کار با انسانهاست که این ربات های آینده نباید جایگزین انسانها شوند بلکه باید همکار و در کنار انسانها به انجام کارها بپردازند

و دیگر مورد بررسی بحث اخلاق در استفاده و تولید هوش مصنوعیاست که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0