زیاد نوشیدن کافی نیست!

چرا نوشیدن آب در طول روز بهترین راه برای آبرسانی بدن نیست؟

کم آبی بدن یکی از دلایل اختلال در تمرکز و دلیلی برای بی‌حوصلگی افراد است. زنان و مردان به ترتیب روزانه 91 و 125 اونس آب می‌نوشند(حدود دو و نیم تا سه ونیم لیتر) ولی ممکن است این مقدار هم باعث آب رسانی بدن نشود(کافی نباشد!). اگر شما آب ساده زیادی را در حالی که معدتان خالی است می‌نوشید و ادرار شما کم رنگ است، نشان‌دهنده اینست که بدن شما میزان زیادی از این آب را بدون جذب کردن دفع می‌کند. محققین آب‌رسانی نوشیدنی‌های مختلفی چون آب ورزشکاران، چایی، شیر، مشروب و فرمولی از نوشیدنی‌های آب‌رسان را با آب ساده مقایسه کردند و متوجه شدند که اثرات آبرسانی آنها بیشتر از آب ساده است. این تحقیق نشان‌دهنده این حقیقت است که جذب آب به همراه آمینواسیدها، چربی‌ها و مواد معدنی بهتر صورت می‌گیرد.
یکی از دلایل تبلیغ نوشیدن زیاد آب ساده ادعایی است که بیان می‌دارد با نوشیدن زیاد آب ساده بدن مواد سمی را از بدن دفع میکند، ولی با توجه به این مطلب که وقتی آب ساده زیادی را با معده‌ای خالی که ماده غذایی در آن وجود ندارد می‌نوشید، مواد سمی‌ای نیز وجود نخواهد داشت که همراه ادرار دفع شود، پس در این صورت نوشیدن آب زیاد با معده خالی به این موضوع کمکی نخواهد کرد.
حتی در مواردی نوشیدن آب زیاد به دلیل دفع شدن سدیم به همراه آب مضر و مرگ آور خواهد بود، خصوصا در ورزشکاران که آب و سدیم زیادی از دست می‌دهند. در این صورت بهتر است از آب مخصوص ورزشکاران، که دارای املاح و سدیم است، استفاده شود و همچنین بهتر است آب چه در ورزشکاران و چه در غیر ورزشکاران جرعه جرعه و کم کم نوشیده شود. بهترین روش هم یرای جذب بیشتر آب نوشیدن آن همراه یک وعده غذایی کوچک یا مقداری میوه است؛ این روش حتی به بازیابی پس از ورزش هم کمک می‌کند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0