ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سالی که گذشت و اهداف و برنامه‌های سال 1400 در گفتگوی صمیمی با مدیران و کارشناسان، بخش دوازدهم؛ مصاحبه با دکتر نرگس پاچناری، کارشناس گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت

زیرساخت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط با حوزه شناختی در مراکز علمی توسط ستاد حمایت می‌شوند.

(توجه: این مصاحبه در زمستان 1399 انجام شده است)

ستاد در حوزه زیرساخت‌ها بیشتر چه هدفی را دنبال می‌کند؟

یکی از برنامه‌های کلان ستاد علوم شناختی توسعه زیرساخت‌ها در بحث نیروی انسانی است. بنابراین ما در تلاش هستیم تا بستر مناسب برای تحقیق و پژوهش را فراهم کنیم.

آیا در حوزه توسعه زیرساخت‌ها آیین‌نامه خاصی تدوین شده است؟

در آیین‌نامه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته‌ایم، مهم‌ترین اصل چشم‌انداز دوساله‌ای است که مراکز علمی برای پژوهش مدنظر خود باید ارائه بدهند.
اینکه با خرید تجهیزات قرار است چه فعالیت و پژوهشی را دنبال کنند و نتیجه این تحقیقات به کجا ختم خواهد شد. مراکز علمی و دانشگاهی البته باید در حوزه علوم شناختی پروپوزال‌هایی را به تصویب رسانده باشند و گروه‌های آموزشی بین‌رشته‌ای در این مراکز تشکیل شده باشد تا تجهیزات در اختیار محققین قرار بگیرد. هزینه تجهیز مراکز هم از سوی دوطرف پرداخت می‌شود، اما ستاد سهم 60 درصدی در این فرایند دارد.

روند تجهیز مراکز علمی از سوی ستاد به چه صورت است؟ ستاد مراکز و شهرهایی را برای این منظور انتخاب می‌کند یا اینکه این درخواست از سوی دانشگاه‌ها و مراکز ارائه می‌شود؟

گاهی ستاد با شناسایی مراکز مورد نظرش، که در حوزه علوم شناختی فعالیت دارند، تصمیم به تجهیز و حمایت از دانشگاهی می‌گیرد و گاهی این درخواست از سوی مراکز صورت می‌گیرد.

معمولاً این فرایند به چه صورت است؟

معاونت پژوهشی هر دانشگاهی که در حوزه علوم شناختی فعالیت دارد، می‌تواند درخواست خود را به ستاد ارائه کند. بعد از بررسی مواردی که ذکر کردم ستاد تصمیم به حمایت از مرکز مورد نظر را می‌گیرد.

معمولاً چه تجهیزاتی را برای توسعه زیرساخت‌ها در نظر می‌گیرید و روند تأیید درخواست‌ها به چه صورت است؟

بعد از ارائه لیست مورد نظر تجهیزات از سوی دانشگاه‌ها، این لیست در شورای پژوهش ستاد بررسی می‌شود که آیا در حوزه علوم شناختی است یا نه. در صورتی که شورا این موضوع را تأیید کند، ستاد برای تجهیز مرکز مورد نظر اقدام می‌کند. تجهیزات می‌تواند نرم‌افزار، تست، آزمون و وسایل آزمایشگاهی باشد.

الزامی برای ایرانی بودن تجهیزات وجود دارد؟

در تجهیزاتی که نمونه ایرانی مناسب آن وجود دارد، سراغ گزینه وارداتی نمی‌رویم، اما طبیعتاً در خصوص تجهیزاتی که نمونه داخلی آن نیست، مجبور به تهیه تجهیزات خارجی هستیم.

تجهیزات از سوی ستاد خریداری می‌شود یا اینکه شرکت‌های مرتبط با این موضوع به مراکز درخواست‌کننده معرفی می‌شوند؟

پیش از این شرکت‌هایی در این حوزه شناسایی شده بودند و ستاد تجهیزات مورد نظر را از آنها خریداری می‌کرد و در اختیار مراکز قرار می‌داد، اما حالا این امکان برای دانشگاه‌ها فراهم شده تا از چند شرکت پیش‌فاکتور تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کنند تا با ارائه به ستاد هزینه آن را دریافت کنند.

ستاد تاکنون از چه مراکزی و در چه شهرهایی برای توسعه زیرساخت‌ها حمایت کرده است؟

در استان‌هایی مانند تهران، اصفهان، شیراز، مازندران، سیستان و فارس مراکزی را تجهیز کرده‌ایم.

آیا استفاده از این مراکز و تجهیزات برای دانشجویان هزینه‌ای در بر دارد؟

همه تلاش ما برای کمک به تسهیل در امر تحقیق و پژوهش است و این تجهیزات در اختیار اساتید و دانشجویانی است که در حوزه علوم شناختی مشغول فعالیت هستند.

همه تلاش ما کمک به تسهیل در امر تحقیق و پژوهش در حوزه علوم شناختی است و تجهیزات پژوهشی مورد نیز دانشجویان و اساتید را تامین خواهیم کرد.

چه اهدافی را برای سال 1400 دنبال می‌کنید؟

مانند سال‌های گذشته در تلاش هستیم تا مراکزی را که گروه‌های بین‌رشته‌ای تشکیل داده‌اند و در حوزه علوم شناختی فعال هستند، شناسایی کنیم تا برای توسعه زیرساخت‌های علمی آنها اقدام کنیم.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 16، زمستان 1399

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0