ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سالی که گذشت و اهداف و برنامه‌های سال 1400 در گفتگوی صمیمی با مدیران و کارشناسان، بخش سیزدهم؛ مصاحبه با علیرضا نوری، مشاور امور دانشجویی ستاد علوم شناختی (دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران)

حمایت از انجمن‌های علمی با هدف توانمندسازی دانشجویان صورت می‌گیرد.

(توجه: این مصاحبه در زمستان 1399 انجام شده است)

انجمن‌های علمی دانشجویی مورد حمایت ستاد چه پراکندگی جغرافیایی دارد؟

در سال‌های گذشته ستاد تلاش کرده تا در راستای تقسیم عادلانه امکانات قدم بردارد.
به همین منظور با حمایت ستاد 30 انجمن علمی‌دانشجویی در کشور تأسیس شده است. که 10 انجمن متعلق به دانشگاه‌هایی است که زیرمجموعه وزارت بهداشت هستند و 20 انجمن در دانشگاه‌های وزارت علوم راه‌اندازی شده است. در بیشتر استان‌های کشور درحال حاضر انجمن علمی‌دانشجویی در حوزه علوم شناختی وجود دارد.

انجمن‌های تأسیس شده از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کردند؟

انجمن صدرا در دانشگاه علوم پزشکی ایران قدیمی‌ترین انجمنی است که تأسیس شده است. این انجمن 10 سال پیش تشکیل شد و سایر انجمن‌ها هم به مرور زمان راه‌اندازی شده‌اند.

انجمن علوم اعصاب صدرا با 10 سال سابقه یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های علمی تاسیس‌شده است.

آیا این انجمن‌ها تعاملی هم با یکدیگر دارند؟

یکی از اهداف مهم ستاد علوم شناختی همین موضوع است. اینکه فعالیت انجمن‌ها به نوعی با یکدیگر در ارتباط باشد و حتی شاهد فعالیت‌های بین‌رشته‌ای باشیم. در واقع وقتی انجمن‌ها از فعالیت‌های یکدیگر آگاهی داشته باشند، این موضوع حتماً در روند فعالیت‌های خودشان هم اثرگذار خواهد بود.

یکی از اهداف مهم ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی توسعه فعالیت‌های بین‌رشته‌ایِ انجمن‌های علمی است.

اساساً انجمن‌های علمی با چه هدفی در کشور شکل گرفته‌اند؟

هدف اصلی این انجمن‌ها بالا بردن مهارت‌های علمی و توانمندسازی دانشجویان است. در واقع دانشجویان بعد از حضور در این انجمن‌ها هم فضایی را تجربه می‌کنند تا با تعامل با یکدیگر به علاقه‌مندی‌های خود در بحث پژوهش بپردازند و هم اینکه به شکل ناخودآگاه قابلیت‌هایی مانند مدیریت یک رویداد علمی را می‌توانند کسب کنند. در نهایت حضور در انجمن می‌تواند منجر به ارائه مقالات علمی در حوزه‌های علوم شناختی هم بشود.

ستاد علوم شناختی چه حمایت‌هایی را از انجمن‌های علمی انجام می‌دهد؟

به جز حمایت‌های مالی در صورتی که یک انجمن تصمیم به برگزاری یک رویدار علمی بگیرد، می‌تواند پروپوزال خود را به ستاد ارائه کند و در صورت تایید، از طرح مورد نظر حمایت خواهد شد. در صورتی که طرح درون دانشگاهی باشد، سقف مشخصی برای حمایت وجود دارد و در صورتی که بین‌دانشگاهی باشد، مبلغ حمایت قاعدتاً بالاتر خواهد بود.
به جز حمایت‌های این چنینی ستاد با برگزاری دوره‌های آموزشی تلاش می‌کند تا دانش بچه‌های حوزه علوم شناختی در انجمن‌ها به‌روز شود. یکی دیگر از حمایت‌های غیر مالی ستاد در حین برگزاری رویدادهای علمی است. به اینصورت که ستاد ایجاد تعامل و همکاری با اساتید و مراکز علمی را برای دانشجویان تسهیل می‌کند.

ستاد توســـعه عــــلوم و فناوری‌های شناختی از فعالیت علــمی انجمن‌ها، مانند برگزاری رویداد، حمایت می‌کند، به آموزش اعضای انـجــمن‌ها می‌پردازد و همچنین ارتباط و تعامل با اساتید را برای انجمن‌ها تسهیل می‌کند.

چه دوره‌های آموزشی را در سال گذشته برگزار کردید؟

امسال دوره آموزشی را با همکاری کلینیک مغز و شناخت و آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برگزار کردیم. در سال‌های گذشته دوره‌ها به صورت حضوری بود، اما امسال این دوره به صورت مجازی برگزار شد. در این دوره آموزشی تلاش کردیم تا بحث‌های تخصصی در علوم شناختی را بیشتر مد نظر قرار بدهیم.

اعضای انجمن معمولاً از رشته‌هایی هستند؟

دانشجویان رشته‌های پزشکی، روانشناسی، داروشناسی و همینطور از بچه‌های دانشکده‌های فنی مانند امیرکبیر، خوارزمی و دانشگاه تهران در انجمن‌ها فعالیت دارند. نکته قابل توجه حضور دانشجویان از تمامی مقاطع در این انجمن‌هاست. از مقطع کارشناسی گرفته تا دکترا.

فعالیت‌های انجمن در هفته آگاهی از مغز چه بود؟

با حمایت ستاد برنامه‌ای به شکل پنل برگزار کردیم که در آن 6 انجمن علوم و اعصاب صدرا، انجمن مغز و اعصاب دانشگاه جندی‌شاپور، ابن‌سینای همدان، خوارزمی، انجمن جهرم و اردبیل حضور داشتند. این رویداد بیشتر جنبه آموزشی و ترویجی داشت و اساتیدی مانند دکتر جغتایی، دکتر ابهریان، دکتر پناهی و دکتر صفری در آن به عنوان داور و سخنران حضور داشتند. در مجموع 120 نفر در این برنامه شرکت کردند که تاک‌های ارائه شده در آن مختلف بود.

انجمن برای سال آینده چه برنامه‌هایی را هدف‌گذاری کرده است؟

تلاش می‌کنیم تا در شهرهایی که خلأ احساس می‌شود، انجمن تأسیس کنیم. روی فعالیت بین‌انجمنی و بین‌رشته‌ای تاکید زیادی داریم و در تلاش هستیم تا انجمن‌ها را از حالت تک‌بعدی خارج کنیم. نمونه بارز در این خصوص انجمن صدرا است که به خوبی از فعالیت تک‌بعدی در دانشگاه علوم پزشکی ایران خارج شده است.
همچنین به دنبال این هستیم تا کیفیت فعالیت‌ها و پژوهش را بالاتر ببریم. در همین راستا از انجمن‌ها خواستیم تا گزارش از فعالیت‌های خود ارائه کنند.

انجمن علوم اعصاب صدرا، رویداد بینایی (تابستان ۱۳۹۸)

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 16، زمستان 1399

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0