سلولهای عصبی مغز انسان می‌توانند بشمارند!

تاریخ انتشار: اکتبر 13, 2018

خلاصه: یک تحقیق در سال 2018 نشان می‌دهد فعالیت مغزی در پاسخ به اعداد مختلف، متفاوت است. این یافته‌ها مشخص کرده‌اند که چگونه یاد می‌گیریم نمادهای مربوط به اعداد را با کمیت‌ها مقایسه کنیم.

چطور می‌توانیم بفهمیم که در حال نگاه کردن به سه عدد سیب هستیم یا چهارتا؟ محققان دانشگاه‌های bonn و tübingen یک قدم به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک‌تر شده‌اند. آنها دریافته‌اند که بعضی سلولهای مغزی عمدتاً برای کمیت سه سیگنال تولید می‌کنند، برخی دیگر برای چهار، و نورون‌های دیگر برای اعداد دیگر.
اثر مشابهی برای رقم‌ها مشاهده‌ می‌شود: در انسان‌ها، نورونهایی که برای مثال در پاسخ به «2» فعال می‌شوند، همان‌هایی نیستند که برای «5» فعال می‌شوند. نتایج این تحقیق در ژورنال neuron منتشر شده‌ است.
ما با توانایی شمردن متولد می‌شویم، مدت کوتاهی پس از تولد، نوزادان می‌توانند تعداد رخدادها را تخمین بزنند و حتی محاسبات ساده انجام دهند. اما این کار چگونه در مغز انجام می‌شود؟ و اینکه آیا ما شماره‌های انتزاعی را متفاوت با مقدارهای عینی و ملموس پردازش می‌کنیم؟ محققان این دو دانشگاه با مطالعه بر روی روند درمان بیماران صرعی که گاهی با برداشتن قسمتی از مغز که کانون شروع حملات صرعی همراه است، سعی کرده‌اند به این پرسش‌ها پاسخ دهند.
آنها با بررسی 9 بیمار صرعی که در لوب تمپورالشان الکترود کاشته شده بود، عکس‌العمل نورون‌های منفرد را نسبت به محرک‌های بینایی سنجیدند. آنها بر روی کامپیوتر تعدادی نقطه را نشان می‌دادند و مشخص می‌کردند که کدام سلولها زودتر فعال می‌شوند.
یک اثر جالب هم مشاهد شد: با اینکه نورونها تنظیم شده بودند که به مقادیر خاصی واکنش دهند، آنها به مقادیر دیگر هم اما به میزان کمتر واکنش می‌دادند. مثلاً نورون‌های مربوط به سه، به چهار و دو به میزان ضعیفتری پاسخ می‌دهند، با این حال این نورون در مواجهه با یک و پنج به ندرت فعال می‌شود. محققان این پدیده را «اثر فاصله عددی» می‌نامند که وجود آن در میمون‌ها نیز به اثبات رسیده است.

ما رقم‌ها را متفاوت با کاراکترها یاد می‌گیریم.

اینکه مغز ما چگونه رقم‌ها را به عنوان سمبلی از مقادیر در نظر می‌گیرد، به کمک مدل‌های حیوانی قابل توضیح نیست. با این حال دانشمندان فهمیده‌اند که به روشی مشابه پاسخ به کمیت‌ها این اتفاق می‌افتد: وقتی ما یک رقم را می‌بینیم، نورونهای مغزیِ خاصی سیگنال تولید می‌کنند که البته کاملا با نورونهایی که تعدادی نقطه را می‌دیدند، متفاوت‌اند.
یافته دیگر هیجان‌انگیزتر است: نورون‌های رقمی نیز اثر فاصله عددی را دارند، آنها نیز با اعداد همسایه فعال می‌شوند، اما بسیار ضعیفتر. نتیجه کلی‌تر تحقیق این است که که نورون‌های ما یاد گرفته‌اند که مقدار 3 فقط کمی با 2 یا 4 متفاوت است، در غیر این صورت آنها به 2 و 4 پاسخ نمی‌دادند. بنابراین به نظر می‌رسد که نورون‌ها به طور محکم‌تری با مقادیر خاص «بافته» شده‌اند.
محققان امیدوارند که این نتایج کمک کند به درک بهتری از «dyscalculia» که یک اختلال پیشرونده مرتبط با درک ضعیف از مقادیر است، برسند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0