سم عنکبوت و شاید درمانی برای تشنج!

سم عنکبوت به فرآیند ایجاد تشنج کودکان آسیب وارد می کند! شکل ناتوان کننده ای از تشنج کودکی که نسبت به داروهای روتین مقاوم است شاید بتواند به سم عنکبوت پاسخ نشان دهد. دانشمندان پپتید خاصی را در سم عنکبوت کشف کرده اند که می تواند نواقص عصبی منجر به تشنج‌ در سندروم Dravet را بازسازی کند.

پروفسور Glenn King اذعان‌ کرد این مطالعه در موش ها انجام شده و می تواند مرحله مهمی در رسیدن به استراتژی های درمانی برای موارد نادر و تهدید کننده حیات تشنج در سال اول زندگی به حساب آید. طبق گفته دکتر King حدود ۸۰ درصد از موارد سندروم Dravet به علت موتاسیون در ژن SCN1A ایجاد می شوند. هنگامی که این ژن کار نمی کند کانال های سدیمی مغزی که فعالیت مغزی را تنظیم می کنند نیز به درستی کار نمی کنند.

در این‌ مطالعه نشان داده شد که پپتید سم عنکبوت می تواند کانال های خاصی را که توسط سندروم Dravet متأثر می شوند، مورد هدف قرار داده و از این طریق سبب بازگشت عملکرد نورون ها و ناپدید شدن تشنج ها شوند. عنکبوت ها برخلاف مارها که به سیستم قلبی عروقی حمله می کنند، سیستم مغز و اعصاب را هدف قرار می دهند. میلیون ها سال تکامل سبب شده است که سم عنکبوت ها به طور اختصاصی کانال های یونی خاصی را مورد هدف قرار داده و لذا هیچ گونه عوارضی به جای نگذارند. این امر در مورد داروهای مشتق از سم عنکبوت نیز صادق است‌.

این یافته ها ممکن است سبب تولید داروهای دقیقی برای سندروم Dravet شود که امروزه به داروهای معمول پاسخ نمی دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0