سه نکته برای داشتن میزان خوابی مناسب برای مغز

تاریخ انتشار: آوریل 25, 2019

جالب است بدانید کم‌خوابی مسئول حوادثی چون تصادفات در رانندگیِ اتومبیل، قطار و هواپیما، شلیک گلوله به سربازان خودی در نیروهای ارتشی، اشتباهات حادثه‌ساز در صنایع و اشتباهات پزشکی بوده است. برای هر کدام از ما پیش آمده است که به دلایل مختلف مدتی دچار کم‌خوابی شده باشیم.
تاثیرات این کم‌خوابی در ابتدا ناچیز به نظر می‌رسند؛ مثل کمتر شدن حافظه و کاهش قدرت تفکر و کاهش تحرک ما، ولی با این حال این اثرات در دراز مدت اغلب باعث کاهش توانایی‌های ذهنی و نیز گیجی خواهند بود. چیزی که کمتر محسوس است این است که کم‌خوابی باعث بروز اختلال در شکل‌گیری حافظه روزانه ما خواهد بود، حافظه‌ای که در طول دوره بیداری در حال شکل‌گیری‌ است. به علاوه اگر بی‌خوابی مزمن باشد زمینه‌ساز بروز آلزایمر خواهد بود چرا که باعث افزایش میزان دو پروتئین بتا-آمیلوئید و تائو در مغز می‎‌شود. افزایش پروتئین بتا-آمیلوئید با یک شب کم‌خوابی و افزایش پروتئین تائو با یک هفته بی‌خوابی در مغز مشاهده شده است. در مدل موش‌های آزمایشگاهی نه تنها میزان این پروتئین‌ها با بی‌خوابی زیاد شد بلکه مشاهده شد که در طی خواب این میزان روند رو به کاهش دارد.
حال با این مقدمه به سه نکته مهم برای داشتن یک خواب مناسب و کافی می‌پردازیم:

1.میزان خواب کافی 7 تا 9 ساعت به صورت میانگین است. برای فهمیدن اینکه کدام برای شما مناسب‌تر است بهتر است به این موضوع توجه کنید که آیا با میزان خوابی که داشته‌اید، بین 7 تا 9 ساعت، آیا در طول روز احساس سرزندگی و هوشیاری دارید و یا به هنگام خوابِ شب از شدت خستگی و خواب‌آلودگی تا سر خود را روی بالش میگذارید به خواب عمیق فرو می‌روید یا خیر. به مرور زمان سعی کنید به میزان خواب ایده‌آل خود برسید.
2.یک ساعت قبل خواب شرایط آرامش‌بخشی برای خواب خود فراهم کنید و برای خوابیدن آماده شوید. این کار را با اجتناب از نور آبی خصوصا نور موبایل و در عوض گوش کردن به یک موزیک آرامش‌بخش انجام دهید.
3.هنگامی که احساس کردید خوابتان نمی‌برد قبل از اینکه به مرحله فکر کردن در رختخواب برسید از رختخوابتان بلند شوید. چرا که مغز شما باید یاد بگیرد رختخواب فقط محل خوابیدن است. در این صورت کتاب بخوانید یا مدیتیشن کنید و هر موقع احساس خواب‌آلودگی کردید دوباره به رختخواب برگردید.

منبع: Psychology Today

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0