سوء مصرف ماریجوانا فعالیت نواحی مغزی مربوط به احساسات منفی را تغییر می‌دهد

سوءمصرف ماری جوانا فعالیت نواحی مغزی مربوط به احساسات منفی را تغییر می‌دهد.

طبق تحقیق جدیدی که در Biological Psychiatry چاپ شده، افراد جوانِ وابسته به ماریجوانا فعالیت مغزی تغییر یافته‌ای دارند که می‌تواند منشأ اختلالات احساسی و افزایش ریسک سایکوز باشد که با سوءمصرف آن مرتبط است. 

این تغییر در افرادی که از سنین پایین تر مصرف این ماده را شروع کرده اند مشهودتر است. این تحقیق پتانسیل منفی مصرف سنگین این ماده را بر روی رفتار و عملکرد مغز نشان می‌دهد، که البته علی رغم استفاده گسترده از آن هنوز بسیار ناشناخته است.

 

 

 

این تحقیق که در موسسه ملی سوءمصرف الکل و الکلیسم انجام شده، داده های مربوط به فعالیت در حال استراحت مغز را از پروژه کانکتوم انسان را مورد بررسی قرار داده، که در آن 441 بزرگسال جوان بررسی شده اند و نمونه کوچکتر 30 نفری، شامل افراد واجد معیارهای مصرف سنگین مواد و 30 مورد کنترل با هم مقایسه شده اند. افراد گروه استفاده کننده مواد، دارای فعالیت بسیار زیادتری در نواحی مغزی مربوط به سیستم پاداش و شکل گیری عادت بودند. همین نواحی در پژوهش‌های قبلی با فرآیند شکل گیری سایکوز مرتبط شناخته شده اند.

دکتر کامرون کارتر، ویراستار biological phsychiatry می‌گوید “داده‌های تصویربرداری مغزی ارتباطی بین تغییر در سیستم‌های مغزی مرتبط با پاداش و بیماری‌های روانی، و مصرف مزمن ماریجوانا نشان می‌دهد، که وجود مکانیسمی بین مصرف سنگین این مواد و افسردگی و حتی بیماری های روانی شدیدتر را مطرح می‌کند”

تغییرات مغزی حاصله همچنین مرتبط با افزایش احساسات منفی، خصوصا حس بیگانگی که در آن فرد احساس طرد شدن از دیگران و دشمنی دارد، می‌باشد.

دکتر منزا اظهار می‌کند که این افزایش ارتباطات مغزی خصوصا در افرادی که مصرف ماریجوانا را از اوایل نوجوانی شروع کرده اند، قوی‌تر است، که افزایش ریسک مشکلات روانی را در صورت مصرف مواد از سنین پایین‌تر نشان می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0