سیم کشی مغز در اسکیزوفرنی تغییر می کند!

به گزارش محققان ممکن است کاهش اتصال بین «تالاموس» و «قشر پیش‌پیشانی» یکی از ویژگی‌های رایج در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی باشد. عملکردهای شناختیِ اجرایی (توانایی‎‌هایی که شامل حافظه‌ کاری بوده و زمینه‌ساز کنترل ذهنی و خود-تنظیمی می‌باشند) در اسکیزوفرنی دچار اختلال می‌شوند. در حال حاضر، مداخلات دارویی و رفتاری تنها اثرات شناختی اندکی دارند.
در مطالعات افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و افراد سالم، نیل وودوارد، PhD، و همکارانش عملکرد اجرایی را مورد آزمایش قرار دادند و برای اندازه‌گیریِ ارتباط بین مناطق مغزی که از عملکرد اجرایی پشتیبانی می‌کنند، فناوری DTI را مورداستفاده قرار دادند. طبق گزارشی که در نشریه‌ روانپزشکیِ زیستی 15 مارس منتشر شد، اتصال بین قشر پیشانی و تالاموس در اسکیزوفرنی کاهش می‌یابد. اتصال کاهش یافته با اختلال حافظه کاری مرتبط است، نه با سایر عملکردهای اجرایی (انعطاف پذیری شناختی و مهار). آنها همچنین افزایش ارتباط بین تالاموس و نواحی حسی‌بدنی (somatosensory) و قشر پس‌سری (occipital) را در اسکیزوفرنی مشاهده کردند.

 

یافته‌های این مطالعه با مطالعات دیگر که بیانگر اختلال در عملکرد قشر تالاموس – پیش پیشانی (prefrontal cortex-thalamic) در پاتوفیزیولوژی اسکیزوفرنی است، مطابقت دارد و نشان می‌دهند که ارتباط بین این نواحی مغز ممکن است هدف مهمی برای مداخلات شناختی (pro-cognitive)باشد

 

درباره ی این پژوهش بیشتر بدانیم:

اتصال آناتومیکی تالاموس-پیش‌پیشانی (Prefrontal-Thalamic) و عملکرد شناختیِ اجرایی در اسکیزوفرنی، از جمله حافظه‌ کاری، انعطاف‌پذیریِ شناختی و مهار، در اسکیزوفرنی دچار اختلال می‌شوند. عملکردها‌ی اجرایی متکی بر پردازش اطلاعات هماهنگ‌شده بین قشر پیشانی (PFC) و تالاموس، به ویژه هسته‌ پشتی میانی (mediodorsal nucleus)، هستند و این احتمال را افزایش می‌دهد که اتصال آناتومیکی بین PFC و تالاموس پشتی‌میانی در اسکیزوفرنی کاهش یابد و منجر به نقص در عملکرد اجرایی شود.)
در این پژوهش ۴۵ فرد سالم و ۶٢بیمار مبتلا به اختلال طیف اسکیزوفرنی، ابتدا آزمون‌های های عملکرد اجرایی را تکمیل کردند و تحت تصویربرداری با انتشار وزن DTI(diffusion-weighted imaging) قرار گرفتند. تراکتوگرافی برای اندازه‌گیری اتصال آناتومیکی بین شش منطقه‌ قشر، از جمله PFC و تالاموس مورد استفاده قرار گرفت. بااستفاده از رویکردهای منطقه‌ای و رویکرد واکسلوایز(Voxelwise )، اتصال آناتومیکی قشری‌تالاموسی(Thalamocortical) بین افراد سالم و بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی مقایسه شد. همچنین ارتباط بین اتصال آناتومیک PFC-thalamic و شدت اختلال عملکرد اجرایی در بیماران مورد بررسی قرار گرفت.
محققان بعد از بررسی نتایج این تحقیق متوجه شدند اتصال آناتومیکی بین تالاموس و PFC دراسکیزوفرنی کاهش یافته بود. تجزیه و تحلیل Voxelwise نشان داد اتصال مناطق تالاموس پشتی‌میانی (mediodorsal thalamus) مرتبط به PFC جانبی کاهش یافته است. اتصال PFC-تالاموسِ کاهش یافته در اسکیزوفرنی با حافظه‌ کاری دچار اختلال و نه انعطاف‌پذیری شناختی و مهار مرتبط بود. در مقایسه با کاهش اتصال PFC-تالاموس، اتصال تالاموس با قشرهای حسی تنی و پس‌سری دراسکیزوفرنی افزایش یافته بود.

نتیجه گیری:

نتایج با مدل‌های مرتبط با قطع اتصال PFC-تالاموسی در پاتوفیزیولوژی اسکیزوفرنی و مکانیسم اختلال شناختی مطابقت دارد. اتصال آناتومیک PFC-thalamic ممکن است هدف مهمی برای مداخلات شناختی (procognitive) باشد. با این حال برای تعیین پیامدهای افزایش اتصال تالاموس با قشرحسی، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0