سگ یا گربه؟! کدام باهوش تر است؟

آیا سگ‌ها باهوش تر از گربه‌ها هستند؟

تاریخ انتشار: ژانویه 12, 2019

خلاصه: مشخص شده است که سگ‌ها حدود دو برابر تعداد نورون‌های بیشتری نسبت به گربه‌ها در قشر مغزی خود دارند که این خود نشان می‌دهد که ممکن است سگها حدودا دو برابر باهوش‌تر باشند.

محقق پروژه‌ای که در حال مطالعه عملکرد شناختی انسان‌ها و حیوانات است، برای پاسخ به این ادعا که کدام یک باهوش‌ترند نورون‌های این موجودات را مورد شمارش قرار می‌دهد.
حال چرا از نورون‌ها برای پاسخ به این پرسش استفاده می‌شود و چرا از بین نورون‌های مغز نورون‌های قشر مغز ملاک قرار گرفته‌اند؟
ایشان برای پاسخ به این پرسش می‌گوید: «چون نورون‌ها واحدهای پردازش اطلاعات اولیه هستند. هر چقدر تعداد این واحدها بیشتر باشد عملکرد شناختی آن‌ موجود هم بیشتر خواهد بود. در حالی که قسمت‌های دیگر مغز اطلاعات حسی را دریافت میکنند، این قشر مغز است که این اطلاعات را جمع‌آوری کرده و برای تصمیم‌گیری و ارائه راه حل‌ها استفاده می‌کند».
در مغز سگ‌های مختلف با اندازه‌های مختلف، علیرغم تفاوت در اندازه مغز آنها، محققان حدود 500 میلیون نورون را شمارش کردند که این حدود دو برابر 250 میلیونی است که در مغز گربه‌ها شمارش شده است. با توجه به تعداد نورون‌های شمارش شده، آنها حدس زدند که هوش سگ‌ها تقریبا همانند حیواناتی چون راکون‌ها و شیرها است، در حالی که گربه ‌های خانگی از این لحاظ شبیه خرس‌ها هستند.
برای مقایسه بهتر، این را در نظر بگیرید که انسان‌ها بیشترین تعداد نورون‌ها را در قشر مغز خود دارند ( 16 میلیارد در هر فرد). نزدیکترین پسرعموهای ما یعنی اورانگوتان‌ها و گوریل‌ها دارای حدود هشت تا نه میلیارد نورون هستند، در حالی که شامپانزه‌ها حدود شش تا هفت میلیارد نورون دارند. یکی از باهوش‌ترین حیوانات غیرنخستی که تیم تحقیقاتی مطالعه کرده است فیل‌ها هستند با حدود 5.6 میلیارد نورون.
کار قبلی محققین در این حوزه که گاهی برای اندازه‌گیری هوش بحث‌برانگیز بوده است، محاسبه اندازه مغز و پیچیدگی‌های ساختاری آن بود. بر این اساس محقق پروژه بیان می‌دارد که اندازه بزرگ مغز در حیوانات گوشتخوار منجر به توانایی بهتر در حل مسئله می‌شود. با این حال او اضافه کرد که شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه اندازه بزرگتر مغز منجر به افزایش هوش شود.
او گفت: «ما قطعا پیش از بیان این موضوع که اندازه مغز با باهوش بودن در حیوانات میتواند متناسب باشد، نیاز به تحقیقات بیشتری خواهیم داشت».
طبق گفته ایشان، شمارش نورون‌ها تنها یکی از روش‌هایی است که برای اندازه‌گیری هوش استفاده میشود که اگرچه به نظر او، موثرترین روش نیز می‌باشد.
او گفت: «این اندازه بزرگ مغز نیست که تعداد نورون‌ها را نشان می‌دهد. حیواناتی هستند که اندازه مغز مشابه‌ای دارند ولی تعداد نورون‌های آنها برابر نیست».
این تیم تحقیقاتی اکنون در حال مطالعه حیوانات گوشت‌خوار زمینی هستند و امیدوارند در آینده پستانداران دریایی را نیز مورد مطالعه قرار دهند.

منبع: Scientificamerican

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0