سیستم ایمنی بدن; متهمی برای افسردگی

هنگامی که بریونی گوردن روزنامه‌نگار در مورد بیماری افسردگی خود نوشت اولین نفری نبود که در مورد بیماری خود صحبت می‌کرد. شاهزاده هری نیز در مورد بیماری ذهنی‌ای که در دوران کودکی دچار آن بود سخن گفت و به این ترتیب برای تغییر باورهای اشتباه در مورد سخن گفتن درباره این بیماری قدم‌هایی را برداشت.
گفته می شود که افسردگی دومین دلیل ناتوانی مردم دنیا می‌باشد که 350 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا می‌باشند. دلیل این ناتوانی بی‌میلی وناامیدی این افراد می‌باشد که در مواردی ممکن است موجب آسیب رساندن افراد به خودشان و حتی دست زدن به خودکشی در آنها باشد.

تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که افسردگی می‌تواند به دلیل اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن باشد. به این دلیل که یک سوم بیمارانی که داروهای ضدافسردگی تاثیری در بهبودی آنها نداشته است به میزان زیادی، خیلی بیش از حد معمول، دچار التهاب هستند و همانطور که می دانیم التهاب پاسخی از سیستم ایمنی بدن است. این مسئله نشان‌دهنده ارتباط سیستم ایمنی با بیماری افسردگی است. دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که این التهاب می‌تواند دلیلی برای ابتلا به افسردگی باشد. طبق تحقیقات بیمارانی که به انواعی از التهاب مبتلا بوده‌اند نشانه‌هایی از بروز افسردگی نیز در آنها دیده شده و این به دلیل ترشح مواد شیمیایی‌ای است که در تولید سروتونین اختلال ایجاد می‌کنند. در این بیماران درمان‌های ضدالتهابی به بهبود افسردگی کمک کردند. سطح زیادی از استرس و سبک زندگی ناسالم می تواند دلیلی بر بروز افسردگی در کودکان باشد، چرا که در معرض استرس زیاد بودن در سنین پایین باعث اختلال در سیستم ایمنی و التهابی بدن خواهد بود.
به گفته محقیق این تحقیق، توسعه درمان‌های ضدالتهابی میتواند امیدی برای بهبود روند درمان بیماران مبتلا به افسردگی نیز باشد. به گفته ایشان این تحقیقات در مراحل اولیه خود می‌باشد و ما ادعا نمی‌کنیم که این درمان‌ها می‌توانند تنها راه باشند، اما برای برخی از افراد می‌توانند در کنار برخی دیگر از روش‌های درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0