شش توصیه جهت بهبود و جلوگیری از آسیب مغز

امروزه همه ما تحت شرایط استرس زایی مثل مشکلات اقتصادی، بیکاری، فشارهای خانوادگی و درگیری تمام وقت با تکنولوژی هستیم این استرس اگر به خوبی مدیریت نشود می تواند اثر خیلی منفی بر توانایی تفکر و تصمیم گیری ما بگذارد.

🔶 طرح مسئله:

مطالعات اخیر نشان داده است که استرس مزمن ممکن است منجر به افسردگی و افت عملکردهای شناختی و آلزایمر شود. تحت استرس سیستم لیمبیک حالت ستیز و گریز را القا میکند تا با آزادسازی کورتیزول ضربان قلب و متابولیسم و فشار خون را بالا ببرد و توجه را ارتقا ببخشد. بعد از پایان شرایط استرس زا بدن به حالت نرمال برمی گردد. تحت استرس مداوم بدن نمی تواند استراحت کند. سطوح بالای کورتیزول باعث عدم تعادل سطح قند خون و مشکلات فشار خون می شود این پروسه باعث مهار ساخت ارتباطات جدید عصبی در هیپوکمپ و افت حافظه می شود.

🔶 چه باید کرد؟

بجای ساده گذشتن از کنار استرس، آموختن اینکه چگونه می توان به طور موثر سطح استرس را مدیریت کرد و انعطاف احساسی پیدا کرد نه تنها باعث می شود که حس و عملکرد بهتری داشته باشید بلکه مغز شما را از اثرات آسیبی استرس محافظت میکند. به ترتیب زیر؛

1. کمی ورزش کنید:

 

 

مطالعات نشان داده است که ورزش های بی هوازی به ساخته شدن نورون ها و ارتباطات جدید در مغز کمک میکند تا با اثر استرس مقابله کند. در واقع یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که افرادی که خیلی کم ورزش می کنند به میزان بیشتری دچار آتروفی هیپوکمپ می شوند. ورزش منظم همچنین خواب را بهبود می بخشد و با افسردگی مقابله می کند و از طریق ساخت اندورفین ها اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

2. رهایی از تنش

 

 

شاید ساده تر از آنچه که هست بنماید! اما استراحت به صورت مدیتیشن، تایی چی، یوگا، پیاده روی کنار ساحل و هر چیزی که به شما کمک میکند که ذهن خود را آرام کنید و به شما احساس آسایش دهد فشار خون و سرعت تنفس و متابولیسم و خستگی عضلات را کاهش می دهد. به طور خاص مدیتیشن به شکل قابل توجهی برای مدیریت استرس و بهبود عملکرد ذهن مفید است. مطالعات نشان داده است که به گردش رفتن در طبیعت می تواند اثر مثبت و جبرانی بر کاهش استرس و بهبود عملکردهای شناختی داشته باشد. پس تمرینات یوگای خود را به طبیعت ببرید! یا تردمیل خود را خاموش کنید و به پارک بروید تا مغز شما بابت این کار از شما تشکر کند!

3. ارتباطات اجتماعی:

 

 

وقتی کاسه صبرتان لبریز شده از ارتباطات اجتماعی خود مدد بگیرید. شواهد فراوانی نشان داده است که حفظ روابط اجتماعی مهیج برای سلامت فیزیکی و روانی شما ضروری است. از محیط سالم و دوستان گرمابه و گلستان و خانواده و حتی حیوانات خانگی برای مبارزه با استرس و تمرین دادن مغز خود استفاده کنید.

4. خود مدیریتی: مطالعات ارتباط مستقیم بین احساس توانمندسازی روانی و بهبود استرس را نشان می دهد.

توانمند کردن خود با تسلط بر شرایط موجود می تواند در کاهش استرس مزمن به شما کمک کند و به شما اعتماد به نفس کنترل سلامت مغزتان را بدهد

5. بخندید

 

 

 

همه ما بنا به تجربیات شخصی میدانیم که خندیدن باعث می شود احساس بهتری پیدا کنیم و این تجربه قویا توسط مطالعاتی که نشان می دهد خندیدن استرس را کاهش می دهد حمایت می شود. خوش گذراندن و شوخی با دوستان راهی برای سلامت مغز با استفاده از دو طریق فوق است. حتی فکر کردن راجع به یک چیز خنده دار می تواند اثر مثبت در کاهش استرس و آسیب آن به مغز باشد.

6. مثبت فکر کنید

 

 

اینکه چگونه در مورد مسائل استرس زا فکر کنید تاثیر گذار است. در یک مطالعه در دانشگاه هاروارد گروهی از دانشجویان که به آنها تلقین شده بود که استرس قبل از یک امتحان اثر مثبتی در نتیجه آن دارد در مقایسه با گروهی که به آنها تلقین نشده بود نتیجه بهتری در امتحان گرفتند. پس فقط تغییر در نگرش به قضایا می تواند استرس را کاهش دهد و توانایی مغز شما را افزایش دهد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0