شکر و اعتیاد!

نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر برای سلامتی خطرناک هستند و ممکن است اعتیادآور باشند.

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

از 25 نفر شرکت‌کننده که حداقل روزانه سه بار نوشیدنی شیرین استفاده می‌کنند خواسته شد تا در این آزمایش شرکت کنند. جوانان در طی مدت سه روزه ترک نوشیدنی‌های شیرین این عوارض را نشان دادند: افزایش سردرد، کاهش انگیزه برای انجام کار، عدم توانایی تمرکز و عدم رضایت از کاهش تمرکز، میل به نوشیدنی‌های شیرین و به طور کلی کاهش شرایط مساعد عمومی بدن.
از نوجوانانی که دارای اضافه وزن بودند، خواسته شد که به طور عادی به سه بار مصرف نوشیدنی شیرین در روز ادامه دهند و بعد از پنج روز از آنها خواسته شد که تا سه روز به جای نوشیدنی شیرین فقط آب یا شیر فاقد طعم‌دهنده بنوشند. آنها همچنین نمونه‌های بزاق این افراد را قبل از آزمایش تست می‌کردند بلکه میزان کافئین موجود در بدنشان را اندازه گیری کنند. این کار به این دلیل بود که کافئین باعث بروز اختلال در نتایج آزمایش می‌شد. بیشتر آنها قبل از آزمایش مصرف کافئین زیادی نداشتند.
نتایج این آزمایش نشان داد که نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر برای سلامتی خطرناک هستند و ممکن است اعتیادآور باشند. این نتایج همراه با نتایج تحقیقات پیشین و تحقیقاتی که در آینده انجام خواهد شد، پیام مهمی برای گروه‌هایی دارد که در حوزه سلامت عمومی فعالیت می‌کنند و آن این که برای کاهش تبلیغات نوشیدنی‌های شکردار خصوصا برای گروه‌های سنی پایین و جوانان در مدارس، تلاش‌هایی نیاز است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0