شکل استنشاقی یک داروی ضد فشار خون ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند.

طبق نظر مرکز اعتیاد و سلامت عقلی(CAMH)، شکل استنشاقی یک داروی ضد فشار خون قدرتی بالقوه دارد که اشکال خاصی از اضطراب و نیز درد را درمان می کند.

اختلالات اضطرابی به طور روتین از طریق داروهای ضدافسردگی و یا روان درمانی، درمان می شوند. با این حال آمیلوراید دارویی است که رویکردی جدید را در پیشگیری از حملات اضطرابی، به عنوان اسپری بینی، پیشنهاد می دهد. طبق گفته Dr. Marco Battaglia این داروی استنشاقی ممکن است بتواند به عنوان دارویی جدید برای درمان اختلال پانیک قلمداد شود. در طی این اختلال، به دنبال اضطراب، حملات تنگی نفس و ترس به وقوع می پیوندند. مطالعه حاضر بر فهم تغییرات کلیدی فیزیولوژیکِ عملکرد مغزیِ مرتبط با اضطراب و حساسیت به درد استوار است. پس از فهم این مکانیسم ها محققان، مولکولی را که این مکانیسم را نشانه می رود تست کردند؛ آمیلوراید!

این دارو استنشاقی است و لذا سریعاً به مغز راه می یابد. این مطالعه نشان داد که آمیلوراید نشانه های فیزیکی-تنفسی اضطراب و درد را کاهش داد. این تأثیر در حالتی که آمیلوراید بدون عبور از سد خونی-مغزی و صرفاً در داخل خون پخش می شد مشاهده نشد. دکتر Battaglia خاطر نشان کرد که این مطالعه بر پایه سال ها تحقیق در این زمینه انجام شده که چگونه تجربه های گذشته بر ژن ها تأثیر می گذارند. مصیبت های دوران کودکی از جمله مرگ‌ یا طلاق والدین ریسک اختلالات اضطرابی و درد را افزایش می دهند. این تجربیات تلخ در سطوح مولکولی با بعضی از ژن های کانال یونی حساس به اسید ( ASIC) همراهی دارند. اگرچه ساختار DNA در این موارد تغییر نمی کند ولی عملکرد آن به شدت متأثر می شود. در همین راستا بعد از مصیبت های دوران کودکی بعضی از ژن های ASIC افزایش بیان و تغییرات اپی ژنومیک نشان دادند. این تغییرات با بروز نشانه های فیزیکی در ارتباط اند. برای مثال تنفس به دنبال افزایش حساسیت نسبت به دی اکسید کربن می تواند از این قضیه تأثیر پذیرد. به این شکل که در این شرایط یک شخص ممکن است تند تند نفس بکشد و افزایش اضطراب را تجربه کند. کاری که در مرحله بعد انجام پذیرفت امتحان کردن آمیلوراید برای کاهش علائم اضطراب بود.

آمیلوراید به مدت دهه ها به عنوان داروی خوراکی در فشار خون بالا و نیز در چندین مطالعه تحقیقاتی به عنوان داروی استنشاقی بیماری سیستیک فیبروزیس استفاده شده است. لذا دانشمندان به جای کار بر روی دارویی به کلی جدید، مطالعه با این داروی شناخته شده را در دستور کار قرار داده اند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0