صدای مادر می تواند به خواب نوزاد در NICU کمک کند

احتمالاً نوزادانی که اولین روزها و هفته های زندگی خود را در NICU می گذرانند نسبت به آنهایی که به خانه می روند خواب دشوارتری دارند. حال محققان می خواهند بدانند که چرا پدیده ای به نام صدای مادر می تواند این نوزادان را به سمت خواب راحت تر سوق دهد؟

هنگامی که صدای مادر نوزادان، در حال خواندن کتاب کودک برایشان در NICU پخش شد توانستند بهتر بخوابند و نیز تعداد دفعات بیدار شدن بین خوابشان کاهش پیدا کرد.

نوزادانی که در NICU هستند در محیط نرمال خود قرار ندارند و همین امر می تواند خواب آنها را تحت تأثیر قرار دهد. در NICU صداهای مختلفی از جمله آلارم ها، مانیتورها، ونتیلاتورها و حتی سیستم های سرمایشی و گرمایشی وجود دارند که علی رغم تلاش برای ایجاد محیطی آرام توسط کادر، می تواند باعث اختلال در خواب نوزادان شود.

مطالعه ای نشان داد  نوزادانی که صدای مادرشان برایشان پخش می شد نسبت به دیگر نوزادان NICU تمایل بیشتری به ماندن در خواب داشتند.

هنگامی که یک نوزاد به دنیا می آید به صدای مادر خود و زبان و لهجه‌ی او واکنش نشان می دهد. چرا که این چیزی است که در طول حاملگی در داخل رحم با آن مواجه بوده است. خواب موضوعی پیچیده است که در محیط ICU و شرایط کودک می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. یکی دیگر از این عوامل موثر لمس و در آغوش گرفتن کودک می باشد. تحقیقات بیشتری برای بررسی این عوامل مورد نیاز هستند.

خواب نشانه ای از سلامت عملکرد مغز نوزاد است و خواب سالم برای رشد ضروری می باشد. مغز نوزادان در همان هفته های اول به طور واضحی در حال رشد است.

محیط NICU خواب را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر ما بتوانیم ابزار های ساده ای برای کمک به بالا رفتن کیفیت خواب نوزادان در این مکان پیدا کنیم تفاوت بزرگی در خصوص سلامتی و رشد مناسب نوزادان و خصوصاً آن دسته که برای مدت طولانی در بیمارستان بستری اند ایجاد خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0