صنعتی شدن و تغییر رفتار

آیا ویژگی‌های شخصیتی ما از جایی که می‌آییم نشات می‌گیرند؟ تا چه حد زندگی در یک ناحیه خاص بر رفتار ما اثر می‌گذارد؟

تاریخ انتشار: اکتبر 11, 2019

طبق گفته درسا امیر، انسان‌شناس و نویسنده سرپرست تحقیق در دانشگاه ییل، ممکن است بسیاری از رفتارهای ما از این که ما که هستیم نشات نگرفته باشند، بلکه متاثر از این باشند که از کجا آمده‌ایم. گروه تحقیقاتی کودکان مردمان Shuar را که از بومیان آمازون هستند، با هم‌سالان آنها از هند، آرژانتین و آمریکا مقایسه کردند.
آنها صبوری و تحمل ریسک را در کودکان مورد مطالعه قرار دادند. برای آزمایش صبوری به کودکان گفتند که به آنها یک آبنبات می‌دهند ولی اگر تا فردا صبر کنند، پنج آبنبات دریافت خواهند کرد.
به منظور بررسی میزان تحمل خطر در کودکان نیز، از آنها خواسته شد از کیسه‌ای که همه مهره‌های درون آن زرد رنگ است، بدون آنکه چیزی ببینند مهره‌ای بیرون بیاورند. اگر مهره بیرون آورده شده زرد باشد، به آنها یک عدد آبنبات داده می‌شود. همین آزمایش با کیسه‌ای دیگر که چهار مهره سبز و یک مهره قرمز دارد دوباره انجام می‌گرفت؛ در صورتیکه مهره بیرون آورده‌ شده از این کیسه سبز رنگ باشد هیچ آبنباتی دریافت نخواهند کرد، ولی درصورتیکه مهره بیرون آورده شده همان تک مهره قرمز رنگ باشد به آنها تعداد بسیار زیادی آبنبات داده خواهد شد.
محققین متوجه شدند که کودکان بومی Shuar که دورتر از شهرها زندگی می‌کنند صبوری کمتری نسبت به کودکان از کشورهای پیشرفته دارند، همچنین خطرپذیری این کودکان نیز کمتر است ولی کودکان Shuar که به محیط های شهری نزدیک‌تر هستند تفاوت کمتری با کودکان کشورهای پیشرفته دارند.
طبق گفته محقق پروژه، پدیده صنعتی شدن تاثیر به سزایی در رفتار انسان‌ها دارد و به منظور مطالعه تنوع رفتاری بین انسان‌ها ما نیازمند مطالعه بر روی جوامع کمتر صنعتی‌شده نیز هستیم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0