عصاره شاهدانه ( Cannabis ) به تنظیم مجدد عملکرد مغز در سایکوز کمک می کند.

کانابیدیول (CBD ) یک ترکیب غیر سمی است که در شاهدانه پیدا می شود. یک فرم خالص شده  آن اخیراً جهت درمان حملات مغزی نادر کودکان در آمریکا مجوز گرفته است. گرچه عملکرد دقیق کانابیدیول در کاهش سایکوز یک راز باقی مانده است .

دکتر sagnik bhattacharyya می گوید: نقطه عطف این درمان دارو هایی است که ابتدا در دهه ۱۹۵۰ کشف شد و متأسفانه برای همه مفید نبود. نتایج تحقیقات ما مکانیسم های مغزی یک داروی جدید را آشکار می کند که به روشی کاملاً متفاوت با دارو های قدیمی عمل می کند .

محققان یک گروه ۳۳ نفره از جوانان فاقد سایکوز اما با سابقه علایم پریشانی سایکوتیک به همراه ۱۹ نفر از افراد سالم را مطالعه کردند . به ۱۶ نفر از این ۳۳ نفر کانابیدیول و به بقیه دارو نما تجویز شد. اسکن MRI نشان داد که فعالیت مغزی در این گروه ۳۳ نفره نسبت به افراد سالم غیرنرمال است گر چه این شدت در افرادی که کانابیدیول دریافت کردند کمتر است. اثر کانالیدیول بر مغز زمینه اثرات درمانی آن بر سایکوز است. مطالعه ای در دانشگاه کینگ لندن نشان می دهد که کانابیدیول در تضاد با تتراهیدروکانابیدیول_ عنصری در شاهدانه؛ عامل نئشگی و ایجاد سایکوز ( THC) است.

 

 

دکتر Bhattacharyya و همکارانش اکنون آزمایشی وسیع الطیف و چند مرکزی را شروع کردند تا دریابند که آیا کانابیدیول می تواند برای درمان افراد جوان با ریسک بالای سایکوز مفید باشد یا نه . بودجه این آزمایش ۱.۸۵ میلیون پوند است که از جانب NIHR و MRC حمایت می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0