فراموشی و آلزایمر

آیا مشکلات حافظه همواره به معنای بیماری آلزایمر هستند؟

بسیاری از مردم از اینکه روزی فراموشکار شوند، نگرانند. آنها گمان می‌کنند که فراموشی اولین علامت بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) است. اما همه افراد مبتلا به مشکلات حافظه آلزایمر ندارند. مشکلات حافظه ممکن است ناشی از پیری، شرایط پزشکی، مشکلات عاطفی، اختلال شناختی خفیف یا نوع دیگری از دمانس (dementia) باشد.

تغییرات حافظه مربوط به سن
فراموشی می‌تواند یک بخش طبیعی روند پیری باشد. همانطور که افراد مسن‌تر می‌شوند، تغییراتی در تمام قسمت‌های بدن، از جمله مغز، رخ می‌دهد. در نتیجه، برخی افراد ممکن است متوجه شوند که طول می‌کشد تا چیزهای جدیدی را یادگیری بگیرند، اطلاعات را به یاد نمی‌آورند، یا چیزهایی مانند عینک خود را گم می‌کنند. این‌ها معمولا نشانه‌های فراموشی خفیف هستند، نه مشکلات جدی حافظه، مانند بیماری آلزایمر.

از دست دادن حافظه مربوط به شرایط پزشکی
شرایط پزشکی خاصی می‌توانند سبب مشکلات جدی حافظه شوند. قاعدتا این مشکلات بعد از درمان شدن فرد، باید از بین بروند. شرایط پزشکی که ممکن است باعث مشکلات حافظه شوند، عبارتند از:

  • تومور، لخته شدن خون یا عفونت در مغز
  • برخی از اختلالات تیروئیدی، کلیه یا کبدی
  • مصرف بیش از حد الکل
  • آسیب سر، مانند یک ضربه در هنگام سقوط یا حادثه
  • عوارض جانبی دارو
  • عدم مصرف غذاهای سالمِ کافی، یا کمبود شدید ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن فرد (مانند ویتامین B12)
    یک پزشک باید به محض دیدن این شرایط در بیمار اقدام به درمان او نماید.

از دست دادن حافظه مربوط به مشکلات عاطفی
مشکلات عاطفی، مانند استرس، اضطراب، یا افسردگی، می‌توانند سبب فراموشکاری فرد شوند و احتمالا با دمانس اشتباه گرفته شود. مثلا، کسی که اخیرا بازنشسته شده است، یا همسر، دوست یا یکی از عزیزان خود را از دست داده است، ممکن است غمگین، تنها، نگران، یا خسته و بیزار باشد. گاهی برخی افراد در تلاش برای کنار آمدن با این تغییرات زندگی احساس سراسیمگی یا فراموشی می‌کنند. سردرگمی و فراموشی ناشی از مشکلات عاطفی تا حدودی موقتی هستند و به مرور زمان و با کم رنگ شدن این احساسات، از بین می‌روند. دوستان و اهالی خانواده می‌توانند با حمایت خود از مشکلات عاطفی او بکاهند، اما اگر این احساسات بیش از 2 هفته طول بکشد، دیدن دکتر یا مشاور ضروری است. درمان ممکن است شامل مشاوره، دارو یا هر دو باشد. فعال بودن و یادگیری مهارت‌های جدید نیز می‌تواند به فرد کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و حافظه‌اش را بهبود بخشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0