فعالیت بدنی و سلامت مغز

برای تکامل مغز سالم، کودکان و نوجوانان باید به داشتن فعالیت بدنی تشویق شوند. با اینکه برخی از اثرات مثبت فعالیت بدنی به صورت آنی تظاهر می یابند، اما فعالیت بدنی منظم، تکامل بهتر مغز و سلامت ذهنی بهتری را در طولانی مدت به همراه خواهد داشت. علاوه بر اثرات آنی بر افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت و تمرکز، فعالیت بدنی منظم می تواند باعث افزایش انعطاف پذیری عصبی در کودکان و نوجوانان شود و مسیرهای جدیدی در مغز برای تضمین یادگیری بهتر را به وجود آورد. فعالیت بدنی، باعث بهبود جریان خون مغز و در نتیجه افزایش اکسیژن رسانی به مغز و رهایش نوروتروفین ها و نوروترانسنیترهایی می شود که عملکرد بهتر مغز را تضمین می کند.

کودکان و نوجوانان با اختلالات ذهنی نیز باید به مشارکت در فعالیت بدنی روزانه به منظور بهبود سلامت مغز، تشویق شوند. با تأیید متخصصین حوزه سلامت، این کودکان می توانند در انواع فعالیت ها با شدت های متفاوت شرکت کنند که هم برای تفریح است و هم به توانایی ها و مهارت ها کمک می کند. همچنین فعالیت بدنی به این کودکان در احساس خوشحالی و سلامتی ذهنی و بهبود عملکرد اجرایی کمک می کند. فعالیت بدنی، به بهبود خواب کمک می کند که به ویژه برای کودکان و نوجوانان با اختلالات ذهنی که مشکلات خواب دارند و بر کیفیت زندگیشان اثرات منفی تأثیر می گذارد، کمک می کند.

توصیه ها:

  • کودکان زیر یک سال: داشتن فعالیت بدنی در چند روز هفته و در انواع گوناگون به ویژه بازی های تعاملی و زمینی. برای کودکانی که هنوز قادر به حرکت نیستند، حداقل ۳۰ دقیقه خواباندن روی شکم در طول روز و زمان بیداری، توصیه می شود.
  • کودکان ۲-۱ سال: حداقل ۱۸۰ دقیقه فعالیت روزانه با اشکال و شدت های گوناگون مانند بازی های پر انرژی
  • کودکان ۴-۳ سال: حداقل ۱۸۰ دقیقه فعالیت روزانه در اشکال و شدت های مختلف که حداقل ۶۰ دقیقه آن به بازی های پرانرژی اختصاص داده شود.
  •  کودکان و نوجوانان ۱۷-۵ سال: حد اقل ۶۰ دقیقه فعالیت با شدت متوسط تا بالا شامل انواع فعالیت های هوازی. فعالیت های بدنی با شدت های بالا و فعالیت های قدرتی برای استخوان و عضلات نیز باید حداقل برای ۳ روز در هفته اجرا شوند.
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0