قهرمان‌ها و حس همدلی!

آیا Superman می‌تواند حس همدلی و کمک کردن را در مردم برانگیزاند؟

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

احتمالا مردم بعد از تماشای یک فیلم Marvel به احتمال بیشتری به یک غریبه کمک کنند.
قهرمانان شجاعت فوق‌العاده‌ای را نشان می‌دهند. آنها نمونه‌های الهام‌بخش اخلاقی برای بسیاری از مردم هستند. این ابرقهرمانان بخش بزرگ و قابل‌دسترسی از فرهنگ زندگی ما هستند.
محققان برای بررسی این پدیده به 245 نفر دو دسته تصویر نمایش دادند؛ آن‌ها به یک گروه تصاویر عادی خانوادگی همراه با تصاویر ابرقهرمانانی همچون Spiderman و Superman را نشان دادند و به گروه دوم تصاویر عادی خانوادگی همراه با تصاویر خنثی مثل تصویر دوچرخه را نشان دادند، بدون آنکه هیچ تصویری از ابر قهرمانان به آن‌ها نشان دهند. شرکت‌کنندگانی که تصاویر ابرقهرمانی را دیده بودند تمایل بیشتری برای شرکت در رفتارهای Prosocial (مطلوب جمعی، مانند همکاری کردن، رعایت قانون و…) داشتند. درک معنایی زندگی این افراد به طور مستقیم تحت‌تاثیر در معرض ابرقهرمانان قرار گرفتن نبود، اما ابرقهرمانان به طور غیرمستقیم و از طریق بروز هدف‌های همدلی و همکاری، باعث افزایش درک معنایی زندگی در این افراد شده بودند.
این آزمایش‌ها نشان می‌دهند تحریکات بصری ظریف از قهرمانان چگونه می‌توانند مانند خود رفتارهای واقعی همدلانه، بر رفتارهای مطلوب جمعی افراد موثر باشند.
طبق گفته محقق پروژه:«قهرمانان بزرگ به عنوان الگوهایی هستند که در زندگی افراد، بزرگ جلوه میکنند و آنها اغلب فضایلی را که ما می‌خواهیم در زندگی خودمان داشته باشیم، به تصویر می‌کشند. اگر تصاویری جزئی از قهرمانان چنین رفتارهای مثبتی را ایجاد می‌کند، نقش الهام‌بخش آنها ممکن است فراتر از صرفا بروز رفتارهای مطلوب جمعی‌ای باشد که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته است. این موضوع خود به تحقیقات بیشتری در آینده نیاز دارد».

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0