قهوه به کار گروهی کمک می کند!

تحقیقات حاکی از آن است که کافئین تأثیر شگرفی روی برآیند کار گروهی دارد. به طوری که گروه هایی که نوشیدنی کافئین دار مصرف می کردند نسبت به گروه های دیگر بازخوردهای مثبت بیشتری داشتند. بر اساس مطالعات، یک کار گروهی خوب با یک فنجان قهوه برای هر فرد شروع می شود!

محققان دریافته اند که افراد با دریافت نوشیدنی کافئین دار عملکرد مثبت تری در شغل یا کار گروهی خود ارائه می دهند. تحقیق دیگری هم نشان می دهد که افراد با دریافت کافئین در نشست های گروهی بیشتر صحبت می کنند و بیشتر از بقیه به موضوع بحث توجه دارند.

به گفته ی یکی از محققان، قهوه معجزه‌ی خود را با هوشیارتر کردن افراد گروه اعمال می کند. وی اضافه می کند “ما دریافتیم که افزایش هوشیاری منجر به نتیاج مثبت در عملکرد گروه می شود.” مطالعات زیادی در مورد تأثیر کافئین روی عملکرد فردی وجود دارد اما این اولین مطالعه درمورد تأثیر کافئین روی کار گروهی است.

 

 

مطالعه‌ی اول روی ۷۲ دانشجو که اذعان داشتند مصرف کننده‌ی کافئین هستند انجام شد. این افراد قبل از آزمایش کافئین دریافت نکردند.

نیمی از آنان در برنامه ای به نام “تست کردن قهوه” شرکت داده شدند. آنها به گروه های ۵ تایی تقسیم شدند و پس از نوشیدن یک فنجان قهوه و امتیازدهی به طعم آن، وظیفه ای به آنان محول شد تا به کافئین فرصت تأثیرگذاری بدهد.

نیم دیگر از افراد “تست کردن قهوه” را در پایان آزمایش انجام دادند.

سپس هر دو گروه در مورد موضوعی خواندند و از آنان درخواست شد که درباره‌ی موضوعی جنجال آمیز مباحثه کنند. بعد از پانزده دقیقه بحث، اعضای هر گروه خود و گروه مقابلشان را ارزیابی کردند. نتایج نشان داد گروهی که کافئین دریافت کرده بودند نسبت به گروه دیگر، به خود و هم گروهی هایشان امتیاز بالاتری داده بودند.

مطالعه‌ی دوم مشابه مطالعه‌ی قبلی بود اما در آن ۶۱ دانشجو شرکت داشتند که از همان ابتدا قهوه مصرف کردند با این تفاوت که نیمی از آنان قهوه‌ی کافئین دار و بقیه بدون کافئین دریافت کرده بودند.

آن دسته که قهوه‌ی کافئین دار خورده بودند امتیاز بالاتری به خود و گروهشان دادند. همچنین گروهی که کافئین دریافت کرده بودند خود را هوشیارتر از گروه دیگر ارزیابی می کردند.  یافته‌ی کلیدی دیگر این بود که افرادی که خود را هوشیارتر می دانستند، صرف نظر از اینکه کافئین مصرف کرده بودند یا نه، تمایل داشتند به خود و افراد گروهشان امتیاز بالاتری بدهند. این مطالعه نشان می دهد هر مداخله ای که هوشیاری را افزایش بدهد، مانند ورزش، می تواند اثرات مشابهی با آنچه نویسنده در این مقاله اورده است داشته باشد.

کافئین کاری بیشتر از افزایش حس خوب انجام می دهد! در مطالعه‌ی دوم نشان داده شد که افراد پس از مصرف کافئین بیشتر تمایل به صحبت کردن و متمرکز ماندن روی بحث دارند. آنان پس از مصرف کافئین بیشتر به صحبت درباره‌ی مسائل مرتبط متمایل بودند. همچنین افرادی که کافئین مصرف کرده بودند با احتمال بیشتری تمایلشان را برای ادامه‌ی همکاری نشان می دادند.

“خوردن یک فنجان قهوه مباحث گروهی را راحت تر و مطبوع تر خواهد کرد.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینحا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0