قولنج و سکته!

آیا شکستن قولنج گردن باعث سکته می‌شود؟

اخیرا گزارش نگران‌کننده‌ای در واشنگتن‌ پست به چاپ رسید که در آن از سکته مغزی جوان ۲۸ ساله‌ای‌ چند ساعت‌ پس از خم کردن گردنش برای شکستن قولنج مفاصل گردن خبر می‌داد.

مدتی پیش نیز گزارش مشابهی در دیلی میل از سکته جوان ۲۳ ساله‌ای به این علت به چاپ رسیده بود.

این‌ دو مورد تصادفی‌ و نادر نیستند! بلکه موارد مشابه فراوانی در متون و مدارک‌ پزشکی موجود است.

هنگامی که گردن خود را برای شکستن قولنج خم می‌کنید در واقع یک حباب‌ گاز را در سطح‌ مفاصل می‌ترکانید و‌ صدای ایجاد شده به این علت به گوش می‌رسد. معمولا این‌ کار لذتبخش بوده و باعث کاهش درد و خستگی گردن می‌شود.

شروع فاجعه!

در گردن از بین‌ سوراخ‌های لابلای مهره‌ها،‌ دو رگ‌ مهم عبور می‌کنند که این رگ‌ها در نواحی بالاتر از گردن به هم‌ پیوسته و خونرسانی بخش بزرگی از مغز را بر عهده می‌گیرد.

هنگامی که گردن را تحت کشش قرار می‌دهیم، ممکن است درونی ترین لایه پوشاننده‌ی این رگ‌ها آسیب ببیند. بر اثر آسیب این لایه، حجم خیلی کمی از خون از حرکت باز می‌ایستد و لخته ایجاد می‌کند. این لخته تا هنگامی که در گردن است هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد. اما اگر به سمت بالا حرکت کند و در ریزترین عروق مغز گیر کند باعث سکته‌ی مغزی می‌شود.

توصیه‌ها

خم‌ کردن و کشش گردن ممکن است بخشی از مراحل درمانی در فیزیوتراپی و کاردرمانی باشد. در این موارد معمولا فقط به احتمال ۱ در ۲۰ هزار ممکن‌ است به رگ‌های خونرسانی کننده مغز آسیب وارد شود.‌ آن چیزی که باید از آن‌‌ پرهیز شود عادت به خم‌کردن و شکستن قولنج‌گردن است. چرا که این عادت استخوان‌ها‌و مفاصل و رباط‌ها‌ را طوری تغییر می‌دهد که به رگ‌های مذکور‌ اجازه حرکت آزادانه‌تری‌می‌دهد و احتمال آسیب را در آن‌ها بالا می‌برد.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0