کربوهیدرات و سلامتی مغز!

رژیم‌های غذایی غنی از کربوهیدرات و حاوی پروتئین کم برای سلامتی مغز مناسب‌اند.

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

در حال حاضر هیچ درمان دارویی مناسبی برای بیماری‌های مربوط به زوال عقل وجود ندارد، بلکه ما فقط می‌توانیم پیشرفت این بیماری‌ها را کند کنیم، با این حال نمی‌توانیم آنها را متوقف کنیم. بنابراین این موضوع جالب خواهد بود که محققان شروع به شناسایی رژیم‌های غذایی کرده‌اند که بر روند پیری مغز تاثیرگذار هستند.
تحقیقی که در سال 2018 انجام شد برای اولین بار نشان داد که رژیم‌های غذایی کم پروتئین و دارای کربوهیدرات بالا اثرات مشابهی با مصرف محدود کالری بر مغز دارند. رژیم غذایی با کالری محدود به عنوان دلیلی برای طول عمر مغز شناخته می‌شود، اگرچه در انسان‌ها پایدار نیست.
رژیم غذایی سنتی شهر اوکیناوای ژاپن، تقریبا شامل 9 درصد پروتئین است، مشابه میزانی که محققین در این تحقیق به آن دست یافته‌اند و این شامل منابع غذایی از قبیل فیله ماهی، سویا، گیاهان و میزان بسیار کمی گوشت گاو است. جالب توجه است که یکی از منابع اصلی کربوهیدرات در رژیم غذایی آن‌ها سیب‌زمینی شیرین می‌باشد.
در بیماری‌های زوال عقلی مانند آلزایمر، بخش هیپوکامپ مغز معمولا اولین جایی است که دچار تخریب عصبی می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات و پروتئین کم، توانسته سلامت زیستی هیپوکامپ را در مغز موش‌ها به میزانی حتی بیشتر از محدود کردن کالری در رژیم غذایی، افزایش دهد.
این تحقیق نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین کم می‌توانند حداقل به اندازه رژیم‌های کم کالری، ازطریق افزایش دادن سلامت قلب و گوارش در موش‌ها، به ارتقاء طول عمر آنها کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0