مؤسسسه‌ی علوم اعصاب ریکن، دانش مغز برای جامعه

دانش مغز، نه تنها برای پیشرفت علم مهم است، بلکه تأثیر عظیمی بر جامعه و اقتصاد دارد. برای پاسخ به این انتظارات، مؤسسه‌ی دانش مغز (BSI)، بعنوان بخشی از ریکن – یک مؤسسه‌ی تحقیقاتی مورد حمایت دولت ژاپن –، در سال 1997 پایه گذاری شد. مأموریت این مؤسسه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مبتکرانه درجهت پژوهش علمی مغز می‌باشد. همچنین هدف دیگر این مؤسسه تقویت کارهای تحقیقاتی پژوهشگران بومی و بین المللی با استفاده از ایجاد محیطی ا‌ست که در آن انواع محققان و روش‌های علمی‌شان همگرا شده و به پیشرفت دانش مغز و رساندن فوایدش به جامعه، در حوزه‌های پزشکی، مهندسی، کسب و کار و آموزش کمک شایانی می‌کند. به‌جهت تحقق این اهداف، این مرکز یکی از مراکز پیشگام و معتبر بین‌المللی دانش مغز در اکتشاف، اختراع، آموزش و جهانی کردن علم در جهان است.

پژوهش‌های مبتکرانه

مؤسسه‌ی دانش مغز ریکن، سابقه‌ای عالی در پژوهش‌های بین رشته‌ای داشته و با متمرکز کردن انواع حوزه‌های تحقیقاتی ازقبیل پزشکی، زیست شناسی، فیزیک، کامپیوتر، تکنولوژی و روانشناسی زمینه‌ی پژوهشی وسیعی را از مولکول‌ها تا رفتارها و بیماری‌ها فراهم می‌کند. هسته‌ی اصلی این پژوهش‌ها هم مدارهای عصبی فعالیت مغز می‌باشد که به‌عنوان پلی، بین بخش مولکولی مغز و بخش رفتاری و محاسباتی مغز، رابطه برقرار می‌کند. تحقیق در مورد مغز همچنین نیاز به توسعه‌ی فن‌آوری‌های جدید دارد. و این مؤسسه متعهد به تحقیقاتی است که با روش‌های نوآورانه در زمینه‌ی علوم اعصاب به مسائل مهمی می‌پردازد و ارتباطات را با دیگر زمینه‌های علمی به وجود می‌آورد.

چشم انداز جهانی

یکی از مأموریت‌های موسسه دانش مغز ریکن پروژه ایجاد یک فرهنگ جهانی علم می‌باشد. برای انجام این پروژه، موسسه در نظر دارد تا با تبدیل شدن به یک مدل اصلی برای جهانی شدن علم در ژاپن این ایده را به‌خوبی تحقق ببخشد. دانشمندان از سراسر جهان در TBSI در این تحقیقات شرکت کرده و سپس بسیاری به ادامه کار خود در دانشگاه‌های برجسته و مؤسسات تحقیقاتی مربوط به خود در سراسر جهان می‌پردازند. از حدود 500 متخصص این موسسه، حدود 20درصد از خارج از کشور هستند و علاوه بر این، موسسه با نزدیک به 300 محقق در این پروژه همکاری می‌کند. شروع به استفاده از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی ارتباط، منابع برای نوشتن و ویرایش نوشتار و مرکز راهنمایی، که با زندگی روزمره فراتر از آزمایشگاه در ارتباط است، BSI را نه صرفاً محیطی می‌سازد که از محققان پشتیبانی می‌کند، بلکه دانشمندانی را با دیدگاه جهانی نیز ایجاد می‌کند.

توسعه‌ی حرفه‌ای

BSI متعهد است تا نه تنها توسعه‌ی تحقیقات پیشرفته، بلکه همچنین محققان پیشرفته را نیز تقویت کند. به همین منظور، این مؤسسه محققان جوان را در رشته‌های تحصیلات تکمیلی و دکتری پشتیبانی می‌کند و آموزش‌هایی را در سراسر حوزه‌های تحقیق حرفه‌ای خود به آنها می‌دهد. فارغ التحصیلان تحصیل کرده در BSI در دانشگاه‌ها، صنایع و دولت در دانشگاه‌ها و مؤسسات برجسته‌ی ژاپن و در سراسر جهان به حرفه‌های متمایز منتقل شده‌اند. بجای فعالیت‌های تحقیقاتی اصلی خود، BSI این هدف را از طریق برنامه‌های آموزشی خود انجام می‌دهد که پرچمدار آن برنامه‌ی تابستانی BSI است. که انتخاب کارآموزی آزمایشگاهی یا یک دوره‌ی سخنرانی فشرده را ارائه می‌دهد. برنامه‌ی آموزش علوم مغز یک دوره سخنرانی گسترده برای یک گروه انتخاب شده از دانشجویان تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌های ژاپن است. فرصت‌های حرفه‌ای برای توسعه‌ی حرفه‌ای نیز در مجموعه سمینار BSI، ناهار مغزی و همراه با شبکه‌های حرفه‌ای در رویدادهای اجتماعی BSI رخ می‌دهد.

حمایت‌های پژوهشی

BSI منابع علمی پیشرفته و جامع را برای پشتیبانی از نیازهای محققان فراهم می‌کند. مرکز تحقیقات منابع (RRC) پشتیبانی ضروری را برای فعالیت‌های پژوهشی BSI فراهم می‌کند که به سه واحد تقسیم می‌شود و پشتیبانی فنی لازم برای نگهداری و مدیریت امکانات، تجهیزات و منابع تحقیقاتی را فراهم می‌کند. اداره‌ی علمی مغز (BSPO) دفتر اداری BSI است که برای برقراری ارتباط بین RIKEN، BSI، سازمان‌های خصوصی و سایر نهادها عمل می‌کند، در حالی که رهبری علمی BSI پشتیبانی و هدایت استراتژیک را برای آزمایشگاه‌های پژوهشی و فعالیت‌های مدیریتی فراهم می‌کند.

کلامی با خانم یوکیکو گودا، مدیرعامل مؤسسه‌ی دانش مغز ریکن

مغز یکی از بزرگترین اسرار شناخته‌شده برای بشر است؛ در مقایسه با رمز و راز از جهان خود، فقط فکر کردن در مورد آن تخیل را تحریک می‌کند. مؤسسه‌ی علوم مغزی RIKEN)BSI) پژوهشگران بسیاری از رشته‌های مختلف و از بسیاری از نقاط مختلف جهان را، به دنبال تحقیقات تئوری و تجربی جذب کرده و پژوهش‌هایی شامل «برخورد با مکانیزم‌های سطح میکروسکوپیک در سیناپس، نورون‌ها و شبکه‌های عصبی، رمزگشایی پدیده‌های سطح ماکروسکوپیک، از شناخت تا پژوهش‌های یادگیری و حافظه» و فراتر از آن مانند درک زبان و رابط بین مغز و کامپیوتر را شامل می‌شود. امروزه BSI نقش مهمتری نسبت به گذشته ایفا می‌کند. نیازهای جامعه نیز با افزایش تقاضا در زمینه‌ی علم مغز و امکاناتی که ارائه می‌دهد، در حال افزایش است. تلاش‌های تحقیقاتی در BSI، برای مشخص کردن مکانیزم های مدار عصبی و با استفاده از طیف وسیعی از فن‌آوری‌های پیشرفته‌ی جدید برای شروع به پاسخگویی به این خواسته‌ها، صورت گرفته و همچنین مؤسسه در تلاش برای روشن کردن علل اساسی اختلالات مغزی، مانند بیماری آلزایمر و اختلالات روانی است که عواقب شدید آنها امروز جامعه‌ی ما را سایه می زند. از طریق مشارکت با صنعت، BSI همچنین تلاش می‌کند تا با استفاده از دانش پایه‌ای از تحقیقات به نفع جامعه قدم بردارد. با توجه به آینده‌ی علم مغز، BSI قصد دارد نسل بعدی دانشمندان را آموزش دهد و انرژی قابل توجهی را برای حمایت از محققان جوان اختصاص داده است. حقیقتاً در میان رشته‌های مختلف علوم، تنها علم مغز دارای گستره‌ای وسیع است که بتواند تمام فعالیت‌های انسانی را پوشش دهد و BSI بر مبنای این واقعیت با تلاش برای دستیابی به یک دید جدید و جامع از علم طراحی شده است برای اینکه بر مبنای علمی فراتر از مرزهای علم متداول، قدم بردارد تا فهم واضح‌تری از آنچه که انسان هست، داشته باشد.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 2، تابستان 1396

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0