متهم ردیف دوم: نیکوتین

نیکوتین انتشار سرطان ریه به مغز را تسریع می کند!

همواره ازاثرات مضر مواد سرطان زای درون سیگار شنیده ایم. اما به نظر میرسد که متهم دیگری در پرونده سرطان و سیگار وجود دارد. همان ماده ای که در بسیاری از جایگزین های سیگار نیز مشاهده می شود. نیکوتین!

در میان کسانی که به سرطان ریه گرفتار شده اند نزدیک 40 درصد آنها دچار متاستاز مغزی می شوند. اتفاقی که بقای فرد را به کمتر از 6 ماه تقلیل می دهد. اما اینکه چرا نوع خاصی از سرطان ریه یعنی سرطان غیر سلول کوچک تمایل بیشتری به متاستاز مغزی دارد به طور کامل درک نشده است. محققان دانشکده پزشکی ویک فارست متوجه شده اند که در واقع نیکوتین،یک ماده غیر سرطان زای موجود در سیگار! انتشار آن را در بدن و خصوصا به مغز فرد تسریع می کند. محقق اصلی این پروژه ی تحقیقاتی میگوید که به نظر میرسد که حتی جایگزین های نیکوتین غیر از سیگار هم برای ترک سیگار در کسانی که سرطان ریه دارند ایمن نیستند.

مسدود کردن با پارتنولید

محققان این پروژه با ارزیابی 281 بیمار متوجه شدند که سیگاری ها درصد بیشتری از متاستازهای مغزی را شامل می شود. این محققان با استفاده از مدل مغزی موش مشاهده کردند که نیکوتین امکان متاستاز مغزی را با تغییر ویژگی های سدخونی مغزی و میکروگلیاها بیشتر می کند. سلولهایی که محافظت کننده ی سیستم عصبی هستند نقش انتقال دهنده ی تومور به سیستم عصبی مرکزی را بر عهده می گیرند. دکتر واتیب و همکارانش به دنبال دارویی برای جلوگیری از این انتقال بودند و با استفاده از عصاره ی گل مینا که حاوی مقدار زیادی ماده ی پارتنولید است از این اتفاق یعنی متاستاز سرطان به وسیله ی اثرات نیکوتین جلوگیری کنند.

در حال حاضر تنها درمانی که برای این وضعیت وجود دارد رادیوتراپی می باشد. داروهای شیمی درمانی معمول توان عبور از سد خونی مغزی را ندارند اما ظاهرا پارتنولید این توانایی را دارد.

به نظر میرسد که حتی جایگزین های نیکوتین غیر از سیگار هم برای ترک سیگار در کسانی که سرطان ریه دارند ایمن نیستند.

به نظر میرسد که حتی جایگزین های نیکوتین غیر از سیگار هم برای ترک سیگار در کسانی که سرطان ریه دارند ایمن نیستند.

اگرچه هنوز سوالات زیادی برای بررسی میزان اثر بخشی پارتنولید وجود دارد و برای تایید اثرات آن باید کار آزمایی های بالینی استاندارد انجام شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0