مدیتیشن و پردازش خاطره‌ها

تمرینات آگاهانه مدیتیشن بر نحوه پردازش خاطره‌های ترسناک تاثیر می‌گذارد.

مطالعه‌ای در بیمارستان ماساچوست نشان داده‌است که تمرینات مراقبه آگاهانه ناحیه‌ی شکنج فوق حاشیه‌ای (سوپرامارژینال) را در لوب آهیانه‌ای فعال می‌کند. البته این تمرینات هیپوکمپ و دیگر نواحی قشر را نیز درگیر می‌کند.

” این تمرینات می‌تواند بر کنترل هیجانی ما اثر مثبت داشته باشد چرا که به ما ثابت می‌کند که اتفاقات و خاطره‌هایی که ترسناک و عذاب آور بودند همگی می‌گذرند و ماندنی نخواهند بود و نوع دید ما نسبت به آن خاطره‌ها تغییر خواهد کرد”

مواجهه درمانی

یک روش شایع در درمان اختلالات اضطرابی مواجه ساختن بیمار با عامل استرسش در یک محیط امن است. با این روش به بیمار ثابت می‌شود که آن عامل استرس‌زا دیگر تهدید کننده نیست و به کنترل هیجانی بیمار کمک می‌کند.

برای موفقیت در این روش درمانی باید به‌جای خاطره‌ی ترسناک و تهدیدآمیز، یک خاطره‌ی امن بنشیند تا بیمار حین مواجهه با عامل استرس‌زا به یاد خاطره‌ی امن بیفتد و نه به یاد خاطره‌ی تهدید آمیز.

تمرینات مراقبه درمانی آگاهانه می‌تواند در این زمینه به مواجهه درمانی کمک کند. زیرا حین این تمرینات ذهن کاملا باز و مشتاق به پذیرش خاطره‌های امن است.

بر روی دو گروه از افراد که مشغول به تمرینات مراقبه آگاهانه بودند با تصویربرداری‌های عملکردی مغز مطالعه شد و ثابت شد که انجام این تمرینات در به یاد آوردن خاطرات ایمن و افزایش توجه و آگاهی افراد موثر بوده است.

البته محدودیت این مطالعه این بود که بر روی انسان‌های سالم صورت پذیرفت، طبیعتا برای ثابت شدن اثر مثبت مراقبه‌درمانی آگاهانه باید مطالعاتی مشابه روی دسته‌های گوناگون بیماران با اختلالات اضطرابی صورت بگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0