مرکز ایجاد توهم

دلیل ایجاد توهم چیست؟

تاریخ انتشار: آوریل 06, 2019

توهم وقتی ایجاد می‌شود که فرد در تمایز میان واقعیت و تصورات دچار مشکل می‌شود. هنگامی که فرد خود را در سناریویی در آینده تصور می‌کند یا به تصور آنچه که دیگران فکر یا احساس می‌کنند می‌پردازد، منطقه‌ای از قشر لوب پیشانی مغز و اطراف شکنج پاراسینگولیت(paracingulate) فعال می‌شود.
به طور کلی ما می‌دانیم که در آسیب لوب پیشانی، رفتارهای پیچیده مانند برنامه‌ریزی و درک خود دچار اختلال می‌شوند. نقش کلیدی این ناحیه خاص از شنکج paracingulate در توانایی شما برای تمایز واقعیت از تخیل تاثیرگذار است، بنابراین در صورت نقص احتمال این که فرد دچار توهمات شود، افزایش می‌یابد. شکل این شکنج در افراد مختلف بسیار متفاوت می‌باشد: در برخی، این ناحیه طولانی و صاف است؛ در برخی دیگر، ممکن است کوتاه و دارای پیچ و خم باشد و در برخی افراد حتی ممکن است تقریبا وجود نداشته باشد.
محققان با بررسی این ناحیه از مغز(شکنج پارا سینگولیت) متوجه شدند طول آن در افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی که توهماتی را تجربه می‌کنند به نسبت افراد اسکیزوفرنی که توهم ندارند بسیار کمتر است.

کشفیات جدید در مورد اسکیزوفرنی:

موضوع جالب توجه در این مورد بود که کوتاه‌تر بودن این شکنج به نوع توهم‌هایی که بیماران تجربه می‌کردند (شنیدن صدا، دیدن تصاویر خیالی، احساس لمس یا توهم بویایی) مرتبط نبود.
نتیجه این تحقیقات نشان داد که منطقه شکاف paracingulate می‌تواند یک هدف مهم در درمان‌های جدید باشد که هدف آن مقابله با اختلالات عملکردی مغز است، مانند آنچه در بیماری‌های مرتبط با توهم رخ می‌دهد.

منبع: neurosciencenews.com

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0