مصرف چربی تنها علت افزایش وزن است!

محققان مدعی اند که فقط مصرف چربی و نه قند و پروتئین باعث افزایش وزن می شود. از آن جایی که غذا ها محتوی چربی، پروتئین و کربوهیدرات-هر سه- هستند، تعیین اینکه علت اصلی افزایش وزن چیست، دشوار می باشد. مشکل دیگر از آن جا ناشی می شود که مطالعه بر روی انسان ها و کنترل طولانی مدت رژیم غذایی آنها دشوار است. به منظور رفع این مشکل، مطالعه روی حیواناتی مشابه انسان که قابلیت کنترل طولانی مدت رژیم غذایی آنها وجود دارد، انجام می شود. نتیجه این‌ مطالعه در ژورنال Cell Metabolism منتشر شد. این مطالعه شامل ۳۰ عدد غذای مختلف است که در میزان‌ چربی، پروتئین و کربوهیدرات متفاوت اند.

به موش ها به مدت ۳ماه، که معادل ۹سال زندگی انسان است، غذا داده شد. توسط ماشین microRNA بیش از ۱۰۰هزار بار اندازه گیری وزن و چربی بدن آنها به عمل آمد.

مسئول مطالعه، پروفسور John Speakman گفت: نتایج مطالعات متعدد ناهمگون بود. با این حال تنها چیزی که باعث می شد موش افزایش وزن پیدا کند چربی بود. کربوهیدرات که بیش از ۳۰ درصد رژیم غذایی را شامل می شد تأثیری نداشت. ترکیب چربی و کربوهیدرات نیز به اندازه چربی تنها تأثیر نداشت. شواهدی نیز وجود نداشت مبنی بر اینکه پروتئین کم، مصرف بیشتر غذا را تحریک کند. ولی عکس این قضیه در مورد چربی ها صادق بود.

تنها محدودیت این مطالعه، انجام آن روی موش ها و نه انسان بود. با این وجود موش ها از لحاظ فیزیولوژی و متابولیسم بسیار شبیه انسان اند و از طرفی ما هرگز قادر نخواهیم بود مطالعه ای با کنترل طولانی مدت رژیم غذایی انسان انجام دهیم. لذا می توان گفت که مطالعه انجام شده سرنخ خوبی برای اعمال نتایج بر روی انسان فراهم کرده است‌.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0