معرفی کتاب – در جست‌وجوی حافظه

در اواسط دهه‌ی 50 میلادی یک دانشجوی پزشکی خوش‌فکر ایده‌ای بلند پروازانه را با استادش در میان گذاشت. او می‌خواست جایگاه نهاد انسان را در مغز پیدا کند؛ این سخن واکنشی را در استادش برانگیخت که زمینه‌ساز چندین دهه تلاش و پشتکار در او شد:
استادش به او گفت: «تو باید مغز را سلول به سلول مطالعه کنی!»
اریک کندل همان دانشجوی خوش‌فکر بلندپرواز بود. کسی‌ که در ابتدا حتی نمی‌دانست که در چه مسیری قدم برمی‌دارد، اما آهسته و پیوسته و در طی چندین دهه تلاش و پشتکار توانست هدف زندگی‌اش را بیابد و به‌سوی آن حرکت کند.
وقتی زندگی اریک کندل را مورد مطالعه قرار می‌دهیم به نکات بسیار جالبی برمی‌خوریم. او بخش اعظم زندگی خود را صرف تحقیق در مورد مکانیسم ذخیره‌سازی مولکولی حافظه کرد. او در نهایت توانست پرده از این راز بردارد و در سال 2000 جایزه‌ی نوبل به‌ پاس تلاش‌هایش در این زمینه به او اهدا گشت. کندل در کتاب «در جست‌وجوی حافظه» شرح زندگی خود را نوشته است. او در این کتاب ما را به سفری طولانی می‌برد، از روز تولدش تا روزی که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل می‌شود. شرح 70 سال از زندگی یک دانشمند علوم اعصاب آن‌هم از زبان خودش بسیار جذاب می‌نماید. کتاب در جست‌وجوی حافظه نه‌تنها کتابی جذاب درباره‌ی زندگی اریک کندل از زبان اوست، بلکه وقایع مهم علمی (خصوصاً علوم اعصاب) در دو قرن اخیر را با نگاهی نافذ مورد بررسی قرار می‌دهد. اریک کندل در این کتاب ما را با افراد تأثیرگذار در حوزه‌ی علوم اعصاب آشنا می‌کند و تاریخچه‌ای کم‌نظیر از هر آنچه در این حوزه اتفاق افتاده است را به نمایش می‌گذارد و بی‌جهت نیست که الیور ساکس نورولوژیست معروف این کتاب را تحسین می‌کند و از آن به‌عنوان کتابی که خواننده را در خود غرق می‌کند، نام ‌برده‌ است. خوشبختانه کتاب «در جست‌وجوی حافظه» با دستان توانای سلامت رنجبر و توسط نشر آگه ترجمه و چاپ‌ شده است. خواندن این کتاب را به همه‌ی کسانی که به حوزه‌ی علوم اعصاب علاقه دارند، پیشنهاد می‌کنیم.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 4، زمستان 1396

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0