مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمتر به پاداش‌های اجتماعی مانند چهره‌های خندان واکنش نشان می‌دهند.

تاریخ انتشار: اکتبر 13, 2018

خلاصه: یک بررسیِ تصویربرداری عصبی که توسط محققان UCLA انجام شده است، نشان می‌دهد که مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا به پاداش‌های اجتماعی نسبت به پاداش‌های غیراجتماعی کمتر حساس هستند.

طی مطالعات تصویربرداری، محققان UCLA دریافتند که مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا نسبت به پاداش‌های اجتماعی کمتر حساس هستند؛ مثلا نسبت به احساسات مثبتی که ممکن است از تعاملات اجتماعی با مردم ناشی شود، کمتر از پاداش‌های غیراجتماعی مانند پول یا اشیاء واکنش نشان می‌دهند.
مردم به طور کلی تحریک اجتماعی را به عنوان پاداش تلقی می‌کنند، که به نوبه‌ی خود باعث انگیزه‌ی آنان برای جستجوی تعاملات اجتماعیِ بیشتر می‌شود. برعکس، در افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا اختلال در نحوه‌ی عملکرد مغز در پردازش پاداش‌های اجتماعی، احتمالا به مشکلات تعامل آنان با دیگران منجر می‌شود. یکی از نشانه‌های اسکیزوفرنی، اختلال در عملکرد اجتماعی است که شامل توانایی مکالمات روزمره و حفظ روابط با دیگر افراد است.

روش

برای بررسیِ پاسخ مغز به محرک‌های مختلف، محققان 27 نفر از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بالینی پایدار و 25 فرد سالم را به خدمت گرفتند. از آنها خواسته شد تا در حین انجام یک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی، یا اسکنر fMRI، تکلیف مشخصی را انجام دهند. اسکن MRI عملکردی برای کشف مناطق فعال مغز، به جریان خون در مغز نگاه می‌کند.
تکلیف این بود که شرکت‌کنندگان می‌بایست با یک نسخه‌ی کامپیوتری ماشین اسلات یا «یک اسطوره‌ی مسلح» (نوعی ماشین‌های بازی) بازی کنند. دو نوع «پرداخت» وجود داشت؛ تصاویری از اسکناس‌های دلار و چهره‌های خوشحال مردم. محققان از شرکت‌کنندگان خواستند تا ماشین‌هایی را که در هر رده بهترین «پرداخت‌ها» را داشتند، ارزیابی کنند.

 

برای بررسی پاسخ مغز به محرک‌ها، محققان از شرکت‌کنندگان خواستند تا یک نسخه‌ی کامپیوتری دستگاه اسلات یا «یک اسطوره‌ی مسلح» را بازی کنند. مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا به پاداش‌های اجتماعی کمتر واکنش نشان دادند.

 

هنگام بررسی واکنش به ماشین‌هایی که صورتحساب دلار را پرداخت می‌کردند، سطوح فعالیت در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و یا فاقد آن مشابه بود. با این حال، در واکنش به ماشین‌هایی که چهره‌ی خندان انسان‌ها را ارائه می‌کردند، سطح فعالیت در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا بسیار پایین‌تر از افراد سالم بود؛ در حقیقت مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا به پاداش‌های اجتماعی کمتر واکنش نشان دادند.

تأثیر

محققان می‌گویند این یافته‌ها شواهد اضافه‌تری مبنی بر اختلال در پردازش پاداش‌های اجتماعی در مغر افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند، ارائه می‌دهند. پروژه‌ی بعدی این است که این آزمایش را بر روی بیمارانی انجام دهند که اولین اپیزود روانپریشی خود را تجربه کرده‌اند تا ببینند آیا واکنش آنان نیز به پاداش‌های اجتماعی تغییر می‌کند یا خیر.

چکیده مقاله

عنوان: کاهش حساسیت عصبی به پاداش اجتماعی نسبت به پاداش غیراجتماعی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا

پس زمینه: انسانها پاداش محرک اجتماعی را پیدا می‌کنند که تصور می‌شود عملکرد اجتماعی کارآمد آنان را تسهیل می‌کند. اگر چه پردازش پاداش به طور گسترده‌ای در اسکیزوفرنی مورد مطالعه قرار گرفته است، فقط چند مطالعه‌ی انجام شده فرآیندهای عصبی را که به طور خاص در فرآیند پاداش اجتماعی دخیل هستند، مورد بررسی قرار داده‌اند. این مطالعه حساسیت عصبی نسبت به پاداش‌های اجتماعی و غیراجتماعی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را مورد بررسی قرار داده است.

مواد و روش‌ها: بیست و هفت بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا و 25 کنترل اجتماعی تحت یک اسکنر، یک تکلیف آزمایشی بازی با «یک اسطوره‌ی مسلح» را، که یک کار یادگیری تقویتی ضمنی است، تکمیل کردند. دو نوع شرایط با یک ساختار آموزشی یکسان وجود داشت؛ یکی با پاداش‌های اجتماعی و دیگری با پاداش‌های غیراجتماعی. داده‌ها با استفاده از رویکرد منطقه‌ی مورد نظر (region of interest (ROI) approach)، و تمرکز بر جسم مخطط شکمی (ventral striatum)، قشر شکمی میانی پیش‌پیشانی (ventromedial prefrontal cortex) و قشر کمربندی قدامی (anterior cingulate cortex)، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: در تمام 3 ROI ها، بیماران در مقایسه با گروه شاهد فعالیت کمتری را برای پاداش‌های اجتماعی نشان دادند. این دو گروه سطوح قابل مقایسه‌ای برای فعال‌سازی پاداش غیر اجتماعی نشان دادند. در گروه بیمار، سطح فعال‌سازی عصبی در این ROI ها در شرایط پاداش اجتماعی با عملکرد بهتری همراه بود.

نتیجه‌گیری: این مطالعه کاهش حساسیت عصبی را در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی در مناطق کلیدی پردازش برای پاداش‌های اجتماعی، اما نه برای پاداش غیراجتماعی نشان می‌دهد. این یافته‌ها نشان می‌دهد که ضعف نسبتا شایعی در پردازش پاداش اجتماعی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در طول انجام یک تکلیف ِیادگیریِ تقویتیِ ضمنی وجود دارد.

منبع: UCLA

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0