مغز؛ الهام بخش تکنولوژی

مغز چگونه بر روی انتقال عصبی یک نورون در میان میلیاردها نورون متمرکز می‌شود.

مغز انسان در هر ثانیه میلیاردها پیام ارسال می‌کند. مغز سالم باید در هر لحظه تعداد زیادی ارتباط عصبی برقرار کند و اگر قرار باشد درستی پیامها را در طی انتقالشان تضمین کند، این روند چندین ثانیه طول خواهد کشید و این زمان (چند ثانیه) در مقیاس زمانی عصبی طولانی است.

زمانی را در نظر بگیرید که شما در یک مهمانی پرسر وصدا شرکت کرده اید و در حال مکالمه با فردی هستید مغز شما باید بر روی مکالمه با آن فرد متمرکز شود و صدا های اطراف را حذف کند که به این پدیده اثر کوکتل پارتی میگویند.

مغز توسط دو عملکرد خود این امکان را فراهم میاورد تا اتصالات قابل اعتمادی برای انتقال این پیام ها در شلوغی فراهم شود. چنین شرایطی در انتقال داده ها سیستمهای پیشرفته رادیویی وجود دارد که به آن فیلتر تطبیق یافته میگویند.

یک تیم پژوهشی در دانشگاه فلوریدا مدلی را توسعه داده است که عملکرد زیستی و عصبی یک نورون را در انتقال پیام صوتی در شرایطی که محیط اطراف ساکت است به یک صوت ترجمه کرد.

ولی وقتی صدای محیط اطراف هم وجود دارد سایر نورون های اطراف تک نورون نیز با آن همگام شده تا پیام عصبی مکالمه منتقل شود و این همگامی نورونهای اطراف باعث افزایش پیام انتقالی و بهبود کیفیت آن میشود.

از این سیستم می‌توان برای مداخلات غیرتهاجمی در برخی بیماری ها مانند ام. اس. استفاده کرد. به طوری که با استفاده از وسیله تنظیمی عصبی ای در پوست سر میتوان به صورت غیرتهاجمی سیگنالهای خود مغز را تغییر داد و محیطی مناسب برای انتقال آنها به وجود آورد.

 

 

عملکرد دیگری که مغز از آن برای متمرکز شدن در انتقال سیگنال مکالمه شما در یک مهمانی پر سر و صدا استفاده میکند، به عنوان موج مغزی یا کلید تحویل شناخته میشود.

انتقال موج مغزی در مغز در شرایط عادی با فرکانس پایین از ۱۸۰ سیکل، نیم سیکل در ثانیه است ولی در شرایطی که محیط اطراف شلوغ است، انتقال عصبی از ۱۸۰ سیکل، میتواند ۸ تا ۱۳ سیکل در ثانیه (امواج آلفا) یا ۱۳ تا ۳۲ سیکل در ثانیه (امواج بتا) منتقل شود.

فرق استفاده امواج مغز از امواج الفا یا بتا در شرایط مختلف یک فرد است مثلا امواج آلفا در هنگام بیداری با چشمان بسته و بتا در زمان بیداری و هوشیاری و تمرکز فرد است.

این تیم تحقیقاتی در پی آن است تا نه تنها روش های درمانی غیر تهاجمی برای انواع اختلالات شناختی بیابد بلکه روش های طراحی سیستم های ارتباط از راه دور و شبکه روباتیک را نیز توسعه دهد.

 

 

برای مثال سیستم 5G در تلفن همراه توسعه یافته است و امیدوار است تا ۱ میلیون دستگاه تلفن همراه را دریک مایل مربع پوشش دهد و این در حالی است که مغز حداقل یک میلیون اتصال در یک اینچ مربع در مغز وجود دارند.

کار این تیم پژوهشی یک پروژه‌ی میان رشته‌ای است و از رشته های مختلف از علوم زیست، اعصاب، پزشکی گرفته تا علوم کامپیوتر و زیست شیمی در آن وجود دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0