مغز تو چند سال دارد؟!

تعیین سن مغز به وسیله ی تصویربرداری (MRI، MEG)

شما چند سال دارید؟!  در مورد بدن و مغزتان چطور؟ افراد معمولا برای پاسخ دادن به این سوال ازشمارش سال تولد تا به امروز استفاده می کنند.

سن بیولوژیکی افراد به وسیله ی آزمایش DNA و بررسی پیوستگی آن و یا اندازه گیری پروتئین هایی درون خون می تواند تعیین شود. هم سن زمانی و هم سن بیولوژیکی میتوانند به عنوان معیاری برای سلامت فرد در نظر گرفته شوند اگرچه افراد با سن بیولوژیکی مشابه میتوانند سن زمانی مفتاوتی داشته باشند و بالعکس.

تکنیک های تصویربرداری مختلفی برای مطالعه ی مغز وجود دارند. تکنیک MRI ویژگیهای ساختاری مغز را آشکار می سازد و انواع بافت درون آن مانند ماده ی سفید و یا خاکستری را به ما نشان میدهد. تصویر برداری رزونانس مغناطیسی عملکردی یا به اختصار fMRI میزان فعالیت قسمتهای مختلف مغزی را به ما نشان میدهد. مطالعات الکتروفیزیولوژیکی مانند مگنتوانسفالوگرافی (MEG) سیگنالهای الکتریکی را که میان سلول های عصبی تبادل می شود را اندازه گیری می کند.

الکتروفیزیولوژی

ویژگی های متفاوت مغز که به وسیله ی این سه تکنیک (MRI,MEG,fMRI) مشخص میشود میتوانند تعیین کننده ی سن مغز باشد.برای مثال تفاوتهای میان افراد جوان و پیر در داده های به دست امده از مطالعات ساختاری و ممقایسه ی میزان ماده ی سفید و خاکستری و همچنین عملکرد قسمتهای مختلف مغز نشان دهنده این است که می توان میان سن افراد و تفاوت های دیده شده ارتباطی منطقی برقرارکرد.

اما آیا می توان با ترکیب دادهای به دست آمده از این تکنیک ها بهتر سن مغز را پیش بینی کرد؟

پیش بینی بهتر

دنیس اینگمن از دپارتمان نورولوژی  انیستیتوی علوم شناختی و مغز ماکس پلانک به همراه همکارانش الگوریتمی کامپیوتری طراحی کرده اند که به وسیله ی داده های به دست آمده از تکنیکهای MRI، fMRI و MEG سن افراد را تخمین میزند.

برای طراحی این مدل از مطالعات تصویربرداری افراد 17 تا 90 ساله استفاده شده است. این الگوریتم برای پیش بینی بهتر سن مغز انسان داده های تصویربرداری به دست آمده را با هم ترکیب می کند. نکتهی جالب اینن است که پیش بینی ارتباط سن افراد با میزان آمادگی شناختی آنان و همچنین داشتن مشکلات خواب برای پیرتر نشان دادن مغز همسو بوده است.

اینگمن همچنین تلاش کرده است تا عملکرد این الگوریتم را برای زمانی که داده های کافی در اختیار نداریم(مانند زمانی که تنها یک MRI  از فرد در دست داریم) بهبود بخشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0