مغز ما از گرما تاثیر می‌پذیرد!

موج گرما نه تنها باعث آفتاب سوختی بلکه باعث آسیب های مغزی می‌شود.

موج گرما سلامت مغزی ما را به طور پنهان ولی به طور غیر منتظره ای تا حد زیادی تحت تاثیر قرار میدهد. تحقیقات زیادی از قرن نوزدهم انجام شده اند و نشان دهنده این بوده اند که میزان خشونت و جنایت در مناطق گرمسیری نسبت به مناطق سردتر، بیشتر بوده است و روند نتایج به دست آمده از این گونه تحقیقات همچنان ادامه دارد.

حتی در یک منطقه در روزها، ماه ها، فصول و سالهایی که هوا گرمتر است میزان بروز رفتارهای خشونت آمیز بیشتر بوده است. جالب است که این نتایج با کنترل سایر عوامل تاثیر گذار چون فقر، بیکاری، سن و فرهنگ به دست آمده است.

 

 

وجود بسیاری از عوامل موثر:

توضیح دلیل این پدیده پیچیده است، چراکه عوامل زیادی در آن نقش دارند. یکی از این عوامل این است که دمای بالا باعث افزایش سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول در خون است.

شواهدی مبنی بر آن است که آدرنالین بیشتر و تستوسترون بیشتری در بدن در پاسخ به افزایش شدید دما ترشح میشوند. در پاسخ به این تغییرات، میل جنسی و تمایل به ابراز خشونت افزایش می یابد. افزایش دما همچنین با افزایش میزان خودکشی در ارتباط است. برای مثال، طبق تحقیقی انجام شده در انگلیس، در دمای بالای ۱۸ درجه سانتیگراد، هر یک درجه افزایش دما به میزان ۳.۸ درصد با افزایش اتفاقات مربوط به خودکشی و ۵ درصد افزایش بروز روشهای خشن در خودکشی که احتمال مرگ بیشتری دارند، همراه بوده است.

در حقیقت در جریان موج گرمای سال ۱۹۹۵ در انگلستان، میزان خودکشی به میزان ۴۶.۹ درصد افزایش یافت و نتایج مشابهی در جاهای دیگر دنیا ثبت شده است. افزایش در برخی رفتارهای اجتماعی چون افزایش مصرف الکل، و تغییرات فیزیولوژیک و رفتارهای تکانه ای و خشونت بار نیز طبق مثال های پیشین ثبت شده است که این خود بیان کننده تاثیرات افزایش دما بر مغز است.

با این همه، این مشاهدات توضیحات فرضی ای هستند برای رفتارهای پیچیده ای است که بیان دلایل بروز آنها مشکل است.

 

گروه های آسیب پذیر:

فقیرترین افراد، جز گروهای آسیب پذیر هستند. افراد زیادی در هند و پاکستان هم اکنون به میزان زیادی تحت تاثیر قرار گرفته اند به دلیل موج گرمای ۴۵ درجه ای و عواقب آن همچنان در شرایط خنک تر بعد از آن نیز همچنان پا برجا خواهد بود.

میلیون ها نفر که پیشتر سلامت مغزیشان در شرایطی تحت تاثیر قرار گرفته است، در موج گرما جز افراد آسیب پذیر خواهند بود. این به این دلیل است که بسیاری از داروهای روانپزشکی تنظیم دما و عرق کردن را در بدن مختل میکنند و این باعث بروز خطر برای این افراد است.

در افراد مصرف کننده کوکایین و اکستازی، مصرف تفریحی داروهایی چون کوکایین و اکستازی، که خود باعث افزایش تعریق و کاهش سدیم خون هستند، نیز میتواند خطر آفرینند حتی اگر مصرف آب افزایش یابد این کمبود سدیم بیشتر خواهد شد.

افرادی که دچار دمانس و دیگر بیماریهای مغزی هستند توانایی مراقبت از خود را ندارند، جز سایر گروههای در معرض خطر هستند. چرا که نمی توانند از خود در مقابل افزایش دما مراقبت کنند.

همچنین در مطالعه ای انجام شده مرگ افرادی با بیماری های روانی چون روان پریشی، دمانس و معتادین در دماهایی بالای ۱۸ درجه و با افزایش هر یک درجه دما، میزان مرگ و میر ۵ درصد افزایش میاید.

در این صورت با روند افزایش دما تلاش کنید که خود و گروهای آسیب پذیر را از خطرهای احتمالی افزایش دما حفظ کنید و در موج گرما نه تنها بدن خود بلکه از سر خود در برابر افزایش دما حفاظت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0